Charita zavedla mimořádná opatření. Nikdo nesmí na ulici zmrznout.

04. 12. 2017 téma: Charita Rubrika: Domácí
Charity z různých míst ČR reagují na aktuální ochlazení, a nabízejí zvláštní pomoc lidem bez domova. V Plzni je pro lidi bez domova, na které nezbyde postel v noclehárnách, připravena tzv. teplá židle. Jde o nestandartní řešení, které má napomoci v zimním období. Mezi další formy pomoci patří stavební vyhřívané buňky, které již po šesté zřídila Charita v Otrokovicích.

Foto: Jakub Žák

Charita rozšiřuje své kapacity pro lidi bez domova napříč Českou republikou a k tomu přizpůsobuje i služby. Kromě krátkodobého útočiště a okamžité nabídky teplého jídla lidem na okraji nabízí také pomoc s tím, jak se dostat z kolotoče dluhů a odrazit se ode dna.

Na příchod mrazů jsme připraveni, zní z azylových domů a nízkoprahových center, které Charita provozuje ve většině krajských měst i v některých menších městech. Vedoucí Střediska Samaritán pro lidi bez domova v Olomouci Petr Prinz očekává až o 15 až 20 procent více lidí než loni; tvrdí, že lidí a ulici značně přibývá. V denním centru budou moci lidé přečkat i noc a nízkoprahové denní centrum bude k dispozici i o víkendu.

V Hradci Králové navýšila Charita počet lůžek v Domě Matky Terezy a otevřela zimní noclehárnu pro muže. Dále díky jednomu dárci zde vaří v každé pondělí pro klienty guláš. V Praze bude během prosince Charita ČR otevírat společně s Armádou spásy zimní noclehárnu s kapacitou až pro 150 osob.

Charita provozuje v České republice síť 23 azylových domů pro muže a ženy bez domova. V roce 2016 v nich poskytla zázemí 1 626 uživatelům. K dispozici má Charita také 28 nízkoprahových denních center, 67 odborných poraden a také 81 šatníků. Ke službám sociální prevence patří také 40 charitních domů pro matky s dětmi v tísni.

Kromě přímé pomoci a poradenství se Charita angažuje rovněž ve snaze o odstraňování příčin sociálního propadu a vyloučení jednotlivců a celých rodin. Usiluje například o zpřístupnění institutu oddlužení všem, jejichž dluhová situace je jinak neřešitelná, aby jim byl umožněn návrat do běžného ekonomického systému. Charita rovněž podporuje přijetí zákona o sociálním bydlení a sociálním podnikání, které by rozšířily možnosti lidí bez domova získat bydlení a práci.

Více na http://www.charita.cz/.

Autor článku: Nela Fabiánová