O bezdomovce v Dublinu se letošní Vánoce budou starat kapucíni

21. 12. 2017 téma: Advent a Vánoce Rubrika: Zahraniční
Nikdo nesmí zůstat hladový - takové je motto kapucínského denního centra pro bezdomovce v irském Dublinu. Tým zakladatele centra Kevina Crowleyho se stará o to, aby se každému klientovi centra dostalo vřelého přijetí, dobrého jídla a praktické asistence.

Foto: wildwise studio/CC BY-NC-ND 2.0

Centrum poskytuje péči bezdomovcům a dalším lidem v nouzi už po více než 40 let. Každodenně tak zajistí jídlo pro zhruba 700 lidí a dalších 1500 potravinových balíčků obdrží každou středu dublinští bezdomovci a chudí lidé.

Pro nás je nejdůležitější, abychom zajistili, že o všechny bude pečováno s  důstojností a respektem,“ řekl bratr Kevin s tím, že pro mnoho lidí je období Vánoc velmi obtížné.

Zatím jsme rozdali více než 2 700 potravinových balíčků... to je stejné jako v loňském roce, ale zaznamenali jsme, že mnoho sociálních pracovníků k nám posílá hodně lidí, takže je zjevné, že situace je horší než loni,“ dodal.

Lidé, kteří jsou klienty kapucínského centra, mají za sebou různé životní osudy. Bratr Kevin si vzpomněl např. na dítě, které bydlelo v jednopokojovém hotelovém bytě se svojí rodinou. To se ho při jedné příležitosti zeptalo: „Zajímalo by mne, zda se k nám Santa zvládne letos dostat a jestli bude vůbec vědět, kde bydlíme“.

Dále bratr Kevin řek, že Vánoce mohou být velmi smutné a osamělé období roku pro lidi, kteří přišli o své domovy a ztratili své rodiny, a že i vánoční písně mohou otvírat bolestivé vzpomínky. Kromě toho zdůraznil, že „každý člověk má nárok na to mít domov“ a dodal, že v současné době se nevyvíjí příliš úsilí, aby se rodinám v Dublinu zasjitilo dostupné bydlení.

V ČR pomáhají lidem na okraji společnosti prožít dobré Vánoce např. různé Charity po celé ČR, Komunita Sant'Egidio, či pražské a olomoucké arcibiskupství.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku: Tomáš Tetiva