Novým zástupcem generálního sekretáře CCEE byl zvolený Martin Michalíček ze Slovenska

Datum publikace8. 1. 2018, 15.00

Martin Michalíček se stal od 1. ledna 2018 novým zástupcem generálního sekretáře CCEE (Rady evropských biskupských konferenci). Kněz z nitranské diecéze má zkušenosti ze studií v zahraničí a z vyučování v kněžském semináři v Nitře. Vícesekretář CCEE byl ředitelem Diecézního katechetického úřadu a Biskupského úřadu v Nitře.

Foto: CCEE

Martin Michalíček je zvolený na pět let (2018 – 2023) zástupcem generálního sekretáře CCEE, který sídlí ve švýcarském St. Gallenu. Nastupuje po Michelovi Remerym, který zde působil od roku 2012. Náplní práce je pomoc s činností aktuálnímu generálnímu sekretáři organizace Mons. Duarte da Cunhovi.

Otec Martin se ke svému jmenování vyjádřil takto: „Toto jmenování přichází jako Boží volání, na které jsem dal souhlas. Děkuji předsednictvu CCEE za důvěru, kterou mi prokázali a prosím Pána, aby vedl moje kroky v této nové službě pro církev v Evropě. Uvědomuji si, že Evropa přináší početné výzvy, ale je také kolébkou křesťanství. Ve své historii, kultuře, hodnotách může Evropa najít všechny léky, které potřebuje. Tuto službu přijímám s odhodláním pracovat pro národy Evropy. Pamatujíc na slova žalmisty, že „ Nestaví-li dům Hospodin, nadarmo se namáhají stavitelé' (Žalm 127), rád bych sloužil v tomto poslání v prospěch lidí Evropy ohlašovat Boží milosrdenství a Boží zjevení, které jsou zosobněné v Ježíši Kristu.'

Životopisné údaje

Martin Michalíček se narodil 18. srpna 1974 a na kněze byl vysvěcený pro nitranskou diecézi roku 1999. Ve stejném roce absolvoval filosofické a teologické studia v Nitře na Univerzitě Komenského, přičemž od roku 1993 do 1995 studoval na univerzitě v Salzburgu.

V roce 2005 získal licenciát z katechetiky na Papežské saleziánské univerzitě v Římě a následně doktorát na Univerzitě Komenského v Bratislavě (2008).

Od roku 2007 vyučoval Martin Michalíček v kněžském semináři v Nitře; v období 2008 – 2017 byl ředitelem Diecézního katechetického úřadu v Nitře a od roku 2015 ředitelem Biskupského úřadu v Nitře.

(Zdroj: CCEE)

Autor článku: Nela Fabiánová