Dominik Duka: Zvolme prezidenta s Boží pomocí, modlitbou a užívejme rozum

Datum publikace26. 1. 2018, 14.00

Kardinál Dominik Duka OP se v rozhovoru pro redakci svého osobního webu www.dominikduka.cz vyjádřil k několika aktuálním otázkám církevního nebo politického života. Jak nahlíží na otázku účasti církve v předvolební debatě? Odeslal již rezignační dopis související s letošním dosažením věku 75 let?

Foto: Roman Albrecht / Člověk a víra

Pražský arcibiskup a předseda ČBK mj. v odpovědi na otázku, zda-li před druhým kolem prezidentské volby doporučuje některého ze dvou kandidátů vzešlých z kola prvního, zdůrazňuje, že volby jsou občanskou, nikoli církevní, aktivitou, takže církev není k oslovování lidí v této souvislosti kompetentní. Říká k tomu: 'Volby nejsou církevní aktivitou, ale občanskou aktivitou, proto nejsme kompetentní oslovovat spoluobčany jako církev. Z toho plyne, že biskupové či kněží nevstupují do předvolebních kampaní. Podle církevních předpisů máme vyzývat laiky k účasti na volbách, připomenout kriteria výběru, ale nemáme nikoho konkrétně jmenovat. Jde i o to, že lidé jsou přece dospělí, když mají voličské právo a dokáží se rozhodnout podle svého nejlepšího svědomí. Ani jako předseda ČBK nejsem kompetentní ve věci, kde jsou lidé občané a ne jen věřící. Jako biskup bych neměl říkat volte Františka nebo Jana, jsou mi milí, jsou z té dobré strany a podobně. Můžu možná říci, koho volím já, ale rozhodně nemohu nikoho z občanů k ničemu vyzývat. Já se zdržuji i onoho osobního vyjádření, abych nebyl obviněn ze zasahování do oblasti, která mi nenáleží. Popravdě řečeno bylo by hodně těžké odlišit, kde mluvím jako biskup v této funkci, a kde se vyjadřuji jako běžný občan.'

Jak se tedy má dle kardinála Duky věřící před dnešní či zítřejší volbou zachovat? Zmiňuje především význam modlitby a pokojné reakce na výsledky rozhodování voličů. 'Myslím, že důležité je modlit se za dobrou volbu prezidenta. A také umět přijmout, když nebude zvolen kandidát mého srdce. A neodsuzovat lidi kolem, když mají jiný názor a jinou volbu, než já sám. To, že někdo bude zvolen přece neznamená, že je lepší, než ten nezvolený. Hraje tam roli řada okolností. Říká se 'Sláva vítězům, čest poraženým'. Kéž bychom to s pomocí Boží dokázali i u nás,' dodává.

Na veřejnosti se množí dotazy, zda-li již pražský arcibiskup odeslal prostřednictvím apoštolského nuncia do Vatikánu rezignační dopis, což je krok, který musí učinit každý biskup v souvislosti s dosažením věku 75 let. 'Podle kodexu církevního práva musí biskup rezignovat na svůj úřad po dovršení 75. roku věku. Takže mne to čeká koncem dubna. Napíši rezignační dopis na úřad pražského arcibiskupa a pošlu jej Svatému otci Františkovi. ... Svatý otec pak biskupa, který takto podle předpisů práva rezignoval, buď pověří, aby ještě zůstal ve funkci, nebo rezignaci přijme,' říká k tomu kardinál Duka.

Na otázku, dle čeho se v případech rezignací biskupů rozhoduje, odpovídá: 'Většinou se hledí na zdravotní stav biskupa a na potřeby diecéze, dává se mu čas, aby například dokončil ještě nějaké záležitosti. Roli jistě hraje i vyjádření nuncia a doporučení kongregace pro biskupy ...'

Celý rozhovor si můžete přečíst na http://www.dominikduka.cz/vyjadreni/zvolme-prezidenta-s-bozi-pomoci-modlitbou-a-uzivejme-rozum/.

Autor článku: František Jemelka