Násilí v Kongu: Biskupové varují před eskalací krize

Datum publikace27. 2. 2018, 14.00

V uplynulých dnech kulminovala dlouhodobá krize v Demokratické republice Kongo. Během střetů s policií při demonstracích požadující odstoupení prezidenta Josepha Kabily zahynuli v neděli tři lidé. Na severu země zase kvůli etnickým konfliktům uprchly před násilím desetitisíce dětí. Na závažnou situaci v DR Kongo upozornil také papež František, který minulý pátek vyhlásil za speciální den modliteb a půstu za mír a pokoj ve světě.

Foto: MONUSCO Photos/CC BY-SA 2.0

Biskupská konference Konga na svém mimořádném zasedání počátkem února ostře odsoudila „velmi vážné zhoršení situace v zemi, kde jsou občané oběťmi krvavých represí“. Dále pak biskupové odmítli útoky na katolické instituce a očerňující kampaň vůči katolické církvi a její hierarchii, obzvláště pak proti arcibiskupovi Kinshasy kardinálu Laurentu Monsengwovi.

Protestních pochodů se v Kinshase a dalších městech zúčastnilo více než 3 miliony lidí, přičemž mnoho z nich patřilo mezi členy organizace sdružující katolické věřící. Demonstrace byly namířené proti návrhu současného prezidenta Josepha Kabily na změnu ústavu, která by mu i nadále umožnila setrvat v úřadu prezidenta.

Po tragickém vyústění protestních pochodů vydali organizátoři prohlášení, ve kterém uvedli, že „oběť lidí zabitých kvůli triumfu svobody nebude marná. Brutální reakce policie a armády je naprosto neospravedlnitelná vzhledem ke skutečnosti, že účastníci manifestovali mírumilovně s růženci, biblemi, kříži a olivovými ratolestmi v rukách“.

Na severu země zase eskalovaly násilné střety mezi různými etnickými skupinami kvůli sporům o půdu a dobytek, které trvají od prosince loňského roku. Mluvčí UNICEF Christophe Boulierac uvedl, že během konfliktů bylo vypáleno více než 70 vesnic, přičemž kvůli všudypřítomnému násilí muselo uprchnout z domova nejméně 90 tisíc dětí. Podle UNICEF jsou tisíce dětí ohroženy nemocemi kvůli špatnému počasí, nedostatku potravin a pitné vody.

Svojí pozornost věnoval DR Kongo v uplynulých týdnech i Svatý otec, který ustanovil pátek 23. února jako zvláštní den modliteb a půstu za mír ve světě a vyzval všechny lidi dobré vůle, aby se k němu připojili. Modlitební úmysl se týkal všech zemí trpící válečnými konflikty a násilím, obzvláště pak Demokratické republiky Kongo a Jižního Súdánu.

Stojíme tváří v tvář tragickým konfliktům v různých částech světa, proto vyzývám všechny věřící, aby se zúčastnili zvláštního dne modliteb a půstu za mír, který ustanovuji na pátek 23. února po první neděli postní,“ oznámil papež František.

(Zdroj: Vatican News, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Tomáš Tetiva