Lupa
Obsah Obsah
Portál

Arcibiskup Jurkovič připomněl výročí Všeobecné deklarace lidských práv

Datum publikace2. 3. 2018, 14.00
TiskTisk

Arcibiskup Ivan Jurkovič, stálý pozorovatel Svatého stolce při OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě, připomněl na 37. zasedání Rady pro lidská práva, že letos uplyne 70 let od vzniku Všeobecné deklarace lidských práv.

Foto: UN Photo/Jess Hoffman/CC BY-NC-ND 2.0

Arcibiskup Jurkovič prohlásil, že letošní výročí vzniku Všeobecné deklarace lidských práv „představuje jedinečnou příležitost znovu potvrdit její klíčový význam jako referenčního bodu pro globální a interkulturní diskusi o lidských právech, základních svobodách a lidské důstojnosti“.

Podle něj vznik deklarace představoval „výsledek sbližování různých náboženských a kulturních tradic, které byly motivovány společnou touhou postavit člověka do centra institucí, zákonů a fungování společnosti“.

Při svém projevu arcibiskup Jurkovič citoval z deklarace, že se jedná o „základní zákon, kterým lidé, státy a mezinárodní instituce potvrzují, že uznání důstojnosti a rovných a nezcizitelných práv všech členů lidské rodiny je základ svobody, spravedlnosti a míru ve světě“.

Dále zdůraznil, že deklarace představuje „milník na dlouhé a obtížné cestě lidstva“, protože „byla úderem proti hlubokým kořenům válek, neboť duch válek ve svém základním prvotním významu pramení a zraje tam, kde jsou porušována nezcizitelná práva člověka“.

Deklarace a mír

S ohledem na mírový aspekt deklarace arcibiskup Jurkovič uvedl, že v článku 28 pojem mír potvrzuje, že „každý má právo žít v společenském a mezinárodním řádu, ve kterém mohou být práva a svobody uvedené v této deklaraci plně realizovány“.

Zdůraznil, že mír „není chápán pouze jako nepřítomnost násilí, ale zahrnuje i spolupráci a solidaritu“ a dodal, že „tyto morální hodnoty musí převládat, protože mají základ v uznání lidské důstojnosti jako základu jakéhokoliv práva“.

Důstojnost člověka

Ve svém projevu arcibiskup Jurkovič poukázal na to, že „lidská práva mají zdroj v důstojnosti lidské bytosti, kterou trvá od početí až po přirozenou smrt“.

Zdůraznil dále důležitost náboženské svobody, když řekl, že „požaduje stejnou a účinnou ochranu podle zákona zejména pro osoby patřící k náboženským menšinám, které mají právo žít v souladu s vlastní kulturou, vyznávat a praktikovat své vlastní náboženství... v soukromí i veřejně, svobodně a bez diskriminace“.

Závěrem arcibiskup Jurkovič řekl: „Svatý stolec považuje za nesmírně důležité, aby se mezinárodní společenství a vlády zaměřily své politiky a činnosti na ochranu a prosazování lidských práv a základních svobod každého člověka a společenství“.

(Zdroj: Vatican News)

 

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou