Biskupská konference USA připomněla 50 let od zavraždění Martina Luthera Kinga

04. 04. 2018 Rubrika: Papež František
Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za své přátele (Jan 15:13). Tímto citátem z Písma připomněla Biskupská konference USA 50 let od zavraždění občanského aktivisty, teologa a nositele Nobelovy ceny míru Martina Luthera Kinga.

Foto: Dick DeMarsico, World Telegram

"Když se v tento den zamyslíme nad jeho životem a prací, musíme si položit otázku, jestli děláme vše, co je v našich silách, abychom vytvořili kulturu lásky, respektu a míru, ke kterému nás vyzývá evangelium," píší biskupové ve svém prohlášení, kde také otvírají otázku, co je třeba ještě udělat v oblasti občanských práv.

Biskupové také zmínili odvahu Martina Luthera Kinga, který "zůstal věrný principu nenásilného odporu, i když roky čelil posměchu posměchu, hrozbám a násilí". Biskupové ve svém prohlášení připomněli, že jeho touha vykonávat Boží vůli převážila nad jeho touhou po dlouhém životě.

Když musíme bránit důstojnost druhých, "naše víra nás vyzývá k odvaze", pokračují ve svém prohlášení biskupové. Sedět stranou není volba, jak nám připomíná papež František. To ukazuje, že "můžeme nejlépe uctít Martina Luthera Kinga a zachovat jeho odkaz tak, že budeme odvážně žádat Boha - dnes a pořád - o prohloubení našeho vlastního odhodlání následovat Jeho vůli všude tam, kde to povede k podpoře spravedlnosti".

Martin Luther King byl zavražděn na balkoně hotelu v Memphisu, když se rozhodl vést protestní pochod na podporu zaměstnanců městských technických služeb.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva