Pákistán: Při útocích na křesťanskou komunitu byli zabiti čtyři katolíci

Datum publikace5. 4. 2018, 12.00

Čtyři členové katolické rodiny byli zabiti na Velikonoční pondělí při útoku teroristů z Islámského státu (IS) v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán. K dalšímu incidentu došlo následujícího dne, kdy skupina útočníků napadla věřící v kostele v provincii Paňdžáb. Útok měl na svědomí mnoho zraněných. V Pákistánu žije 208 milionů lidí, z toho zhruba dvě procenta tvoří křesťanská komunita.

Rodina jela na nedaleký trh, když na ně dva neznámí ozbrojenci na motocyklu zahájili palbu. Jednalo se o cílený teroristický útok,“ řekl policista Moazzam Jah Ansari. Při útoku zemřeli Pervaiz Masih, Tariq Masih, Imran Masih a Firdous Bibi, desetiletá dívka byla zraněna. K útoku se ve svém prohlášení přihlásil IS.

Soused rodiny pan Aftab řekl, že celá křesťanská komunita byla útokem šokována. „Pervaiz Masih žil v Quettě 10 let. Jeho příbuzní přijeli z Lahore a Dubaje, aby s ním společně 29. března oslavili Velikonoce,“ uvedl Aftab.

Následujícího dne pak zaútočili neznámí násilníci na věřící v kostele v sahiwalském regionu v provincii Paňdžáb. Kněz Cecil Daniel řekl, že „více než dvě desítky mužů ozbrojených tyčemi vnikly do kostela a surově zbily věřící. Mezi zraněnými byly ženy a děti“.

Mubarak Masih, křesťanský lidskoprávní aktivista řekl, že policie musí proti útočníkům zakročit. 'Ve vesnici žije zhruba 200 křesťanských rodin, které nyní nevycházejí z domovů kvůli strachu z dalšího násilí,“ řekl.

K útokům došlo týden poté, co stoupenci tamější radikální islamistické skupiny napadli křesťanskou komunitu ve Faisalabadu, druhém největším městě ve východní provincii. Napětí začalo v momentě, když aktivisté ze skupiny Tehreek-e-Labaik (TLY) pomalovali stěnu křesťanského domu proislámskými slogany. To vyvolalo celodenní násilný střet mezi křesťany a muslimy, kdy obě strany používaly střelné zbraně.

Policie si zadržela pět křesťanů na základě protiteroristických zákonů, zatímco proti aktivistům TLY nebyly podniknuty žádné kroky, ačkoliv násilí iniciovaly,“ uvedl Masih. Křesťanská politická strana Massiha Millat silně odsoudila nárůst útoků na náboženské menšiny.

'Útoky jsou tak časté, že už je nelze ani spočítat. Pandžábská vláda selhala ve své ústavní povinnosti chránit práva křesťanů žijících v provincii,“ řekl generální sekretář strany Aftab Gill.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva