Pákistán: Při útocích na křesťanskou komunitu byli zabiti čtyři katolíci

Čtyři členové katolické rodiny byli zabiti na Velikonoční pondělí při útoku teroristů z Islámského státu (IS) v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán. K dalšímu incidentu došlo následujícího dne, kdy skupina útočníků napadla věřící v kostele v provincii Paňdžáb. Útok měl na svědomí mnoho zraněných. V Pákistánu žije 208 milionů lidí, z toho zhruba dvě procenta tvoří křesťanská komunita.
Publikováno: 5. 4. 2018 14:00

Rodina jela na nedaleký trh, když na ně dva neznámí ozbrojenci na motocyklu zahájili palbu. Jednalo se o cílený teroristický útok,“ řekl policista Moazzam Jah Ansari. Při útoku zemřeli Pervaiz Masih, Tariq Masih, Imran Masih a Firdous Bibi, desetiletá dívka byla zraněna. K útoku se ve svém prohlášení přihlásil IS.

Soused rodiny pan Aftab řekl, že celá křesťanská komunita byla útokem šokována. „Pervaiz Masih žil v Quettě 10 let. Jeho příbuzní přijeli z Lahore a Dubaje, aby s ním společně 29. března oslavili Velikonoce,“ uvedl Aftab.

Následujícího dne pak zaútočili neznámí násilníci na věřící v kostele v sahiwalském regionu v provincii Paňdžáb. Kněz Cecil Daniel řekl, že „více než dvě desítky mužů ozbrojených tyčemi vnikly do kostela a surově zbily věřící. Mezi zraněnými byly ženy a děti“.

Mubarak Masih, křesťanský lidskoprávní aktivista řekl, že policie musí proti útočníkům zakročit. "Ve vesnici žije zhruba 200 křesťanských rodin, které nyní nevycházejí z domovů kvůli strachu z dalšího násilí,“ řekl.

K útokům došlo týden poté, co stoupenci tamější radikální islamistické skupiny napadli křesťanskou komunitu ve Faisalabadu, druhém největším městě ve východní provincii. Napětí začalo v momentě, když aktivisté ze skupiny Tehreek-e-Labaik (TLY) pomalovali stěnu křesťanského domu proislámskými slogany. To vyvolalo celodenní násilný střet mezi křesťany a muslimy, kdy obě strany používaly střelné zbraně.

Policie si zadržela pět křesťanů na základě protiteroristických zákonů, zatímco proti aktivistům TLY nebyly podniknuty žádné kroky, ačkoliv násilí iniciovaly,“ uvedl Masih. Křesťanská politická strana Massiha Millat silně odsoudila nárůst útoků na náboženské menšiny.

"Útoky jsou tak časté, že už je nelze ani spočítat. Pandžábská vláda selhala ve své ústavní povinnosti chránit práva křesťanů žijících v provincii,“ řekl generální sekretář strany Aftab Gill.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Modlitba a mše za oběti střelby v Ostravě

ČBK vyzývá k modlitbám za oběti tragické události z dnešního rána ve Fakultní nemocnici v Ostravě a jejich rodiny.
10.12.2019

Nikdo nesmí na ulici umrznout. V Praze byla otevřena nová noclehárna pro lidi bez domova.

V Praze žijí bez domova čtyři tisíce lidí. Přespávají na ubytovnách, na gauči u přátel, ale také venku v parcích a opuštěných objektech. Když se ochladí, vyhledávají noclehárny. Jejich kapacita ale v zimních měsících nestačí. Aby lidé venku neumrzli, otevřela na začátku prosince Arcidiecézní charita Praha spolu s Armádou spásy krizovou noclehárnu v Praze-Michli. Bude fungovat až do konce března.
10.12.2019

Justitia et Pax Europa: Domorodé národy jsou živou výzvou k naději

Prohlášení Justitia et Pax Europa (Spravedlnost a mír) u příležitosti Dne lidských práv, 10. prosince 2019. Text přinášíme v plném překladu.
10.12.2019

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2019

Modleme se za to, abychom lépe chápali odezvu mladých lidí na podněty, které církev před ně klade.
10.12.2019

Papež jmenoval kardinála Tagleho prefektem Kongregace pro evangelizaci národů

Tiskové středisko Svatého stolce včera oznámilo jmenování nového prefekta Kongregace pro evangelizaci národů, latinsky tradičně nazývané propaganda fide, jakož i výměny velmistra rytířského řádu strážců svatého hrobu jeruzalémského.
09.12.2019