Pákistán: Při útocích na křesťanskou komunitu byli zabiti čtyři katolíci

Čtyři členové katolické rodiny byli zabiti na Velikonoční pondělí při útoku teroristů z Islámského státu (IS) v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán. K dalšímu incidentu došlo následujícího dne, kdy skupina útočníků napadla věřící v kostele v provincii Paňdžáb. Útok měl na svědomí mnoho zraněných. V Pákistánu žije 208 milionů lidí, z toho zhruba dvě procenta tvoří křesťanská komunita.
Publikováno: 5. 4. 2018 12:00

Rodina jela na nedaleký trh, když na ně dva neznámí ozbrojenci na motocyklu zahájili palbu. Jednalo se o cílený teroristický útok,“ řekl policista Moazzam Jah Ansari. Při útoku zemřeli Pervaiz Masih, Tariq Masih, Imran Masih a Firdous Bibi, desetiletá dívka byla zraněna. K útoku se ve svém prohlášení přihlásil IS.

Soused rodiny pan Aftab řekl, že celá křesťanská komunita byla útokem šokována. „Pervaiz Masih žil v Quettě 10 let. Jeho příbuzní přijeli z Lahore a Dubaje, aby s ním společně 29. března oslavili Velikonoce,“ uvedl Aftab.

Následujícího dne pak zaútočili neznámí násilníci na věřící v kostele v sahiwalském regionu v provincii Paňdžáb. Kněz Cecil Daniel řekl, že „více než dvě desítky mužů ozbrojených tyčemi vnikly do kostela a surově zbily věřící. Mezi zraněnými byly ženy a děti“.

Mubarak Masih, křesťanský lidskoprávní aktivista řekl, že policie musí proti útočníkům zakročit. "Ve vesnici žije zhruba 200 křesťanských rodin, které nyní nevycházejí z domovů kvůli strachu z dalšího násilí,“ řekl.

K útokům došlo týden poté, co stoupenci tamější radikální islamistické skupiny napadli křesťanskou komunitu ve Faisalabadu, druhém největším městě ve východní provincii. Napětí začalo v momentě, když aktivisté ze skupiny Tehreek-e-Labaik (TLY) pomalovali stěnu křesťanského domu proislámskými slogany. To vyvolalo celodenní násilný střet mezi křesťany a muslimy, kdy obě strany používaly střelné zbraně.

Policie si zadržela pět křesťanů na základě protiteroristických zákonů, zatímco proti aktivistům TLY nebyly podniknuty žádné kroky, ačkoliv násilí iniciovaly,“ uvedl Masih. Křesťanská politická strana Massiha Millat silně odsoudila nárůst útoků na náboženské menšiny.

"Útoky jsou tak časté, že už je nelze ani spočítat. Pandžábská vláda selhala ve své ústavní povinnosti chránit práva křesťanů žijících v provincii,“ řekl generální sekretář strany Aftab Gill.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021