Pákistán: Při útocích na křesťanskou komunitu byli zabiti čtyři katolíci

Čtyři členové katolické rodiny byli zabiti na Velikonoční pondělí při útoku teroristů z Islámského státu (IS) v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán. K dalšímu incidentu došlo následujícího dne, kdy skupina útočníků napadla věřící v kostele v provincii Paňdžáb. Útok měl na svědomí mnoho zraněných. V Pákistánu žije 208 milionů lidí, z toho zhruba dvě procenta tvoří křesťanská komunita.
Publikováno: 5. 4. 2018 14:00

Rodina jela na nedaleký trh, když na ně dva neznámí ozbrojenci na motocyklu zahájili palbu. Jednalo se o cílený teroristický útok,“ řekl policista Moazzam Jah Ansari. Při útoku zemřeli Pervaiz Masih, Tariq Masih, Imran Masih a Firdous Bibi, desetiletá dívka byla zraněna. K útoku se ve svém prohlášení přihlásil IS.

Soused rodiny pan Aftab řekl, že celá křesťanská komunita byla útokem šokována. „Pervaiz Masih žil v Quettě 10 let. Jeho příbuzní přijeli z Lahore a Dubaje, aby s ním společně 29. března oslavili Velikonoce,“ uvedl Aftab.

Následujícího dne pak zaútočili neznámí násilníci na věřící v kostele v sahiwalském regionu v provincii Paňdžáb. Kněz Cecil Daniel řekl, že „více než dvě desítky mužů ozbrojených tyčemi vnikly do kostela a surově zbily věřící. Mezi zraněnými byly ženy a děti“.

Mubarak Masih, křesťanský lidskoprávní aktivista řekl, že policie musí proti útočníkům zakročit. "Ve vesnici žije zhruba 200 křesťanských rodin, které nyní nevycházejí z domovů kvůli strachu z dalšího násilí,“ řekl.

K útokům došlo týden poté, co stoupenci tamější radikální islamistické skupiny napadli křesťanskou komunitu ve Faisalabadu, druhém největším městě ve východní provincii. Napětí začalo v momentě, když aktivisté ze skupiny Tehreek-e-Labaik (TLY) pomalovali stěnu křesťanského domu proislámskými slogany. To vyvolalo celodenní násilný střet mezi křesťany a muslimy, kdy obě strany používaly střelné zbraně.

Policie si zadržela pět křesťanů na základě protiteroristických zákonů, zatímco proti aktivistům TLY nebyly podniknuty žádné kroky, ačkoliv násilí iniciovaly,“ uvedl Masih. Křesťanská politická strana Massiha Millat silně odsoudila nárůst útoků na náboženské menšiny.

"Útoky jsou tak časté, že už je nelze ani spočítat. Pandžábská vláda selhala ve své ústavní povinnosti chránit práva křesťanů žijících v provincii,“ řekl generální sekretář strany Aftab Gill.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Katoličtí skauti se setkají s papežem

Ve dnech 27. července až 3. srpna bude Itálie hostit Euromoot, setkání skautů patřících do Mezinárodní unie evropských skautů UIGSE. Na pět tisíc skautek a skautů z této větve katolicky inspirovaného skautingu se na zakončení týdenního programu setká s papežem Františkem.
19.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 30. týden 2019

V týdnu od 22. července se můžete těšit na dva tematické pořady o svatojakubském putování, Čtení na pokračování z knihy Pekařský učedník ze Znojma a hudební pořad Slyšte, lidé! s názvem Marian Friedl, beskydský chameleon.
19.07.2019

Papežská nadace Kirche in Not vyzývá k solidaritě se syrskými křesťany

Válka v Sýrii neskončila, zdůrazňuje ředitel papežské nadace Kirche in Not, Alessandro Monteduro. Od začátku války v roce 2011 věnovala nadace místním církvím zhruba 30 milionů 400 tisíc euro a nyní se rozhodla zahájit dva nové projekty.
19.07.2019

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019