Nitra bude hostit jednání biskupů ze Slovenska i České republiky

Datum publikace6. 4. 2018, 15.59

Ve dnech 9. a 10. dubna 2018 proběhne v Nitře 113. plenární zasedání ČBK. 11. dubna se pak čeští a moravští biskupové setkají se svými slovenskými protějšky.

Ilustrační foto: František Jemelka, Tiskové středisko ČBK

Motivem setkání členů obou biskupských konferencí je výměna zkušeností a připomínka několika jubilejí. Letos si připomínáme 25. výročí vzniku České a Slovenské republiky i biskupských konferencí obou zemí (ČBK a KBS). Rovněž je to 30 let od tzv. svíčkové manifestace v Bratislavě a 100 let od vzniku Československa. Někteří členové biskupských konferencí se taktéž dožívají významných životních jubilejí.

Při jednání ČBK se biskupové i zástupci řeholí seznámí s aktualitami ze života řádů i církve ve dnešní společnosti. Pozornost budou dále mj. věnovat průběhu příprav na implementaci GDPR či zprávám komisí a rad ČBK.

Třetí den setkání pak proběhne společné zasedání obou konferencí. Bude věnované představení situace církví v obou zemích a otázkám pastorace mládeže či rodin. I ve společné části setkání si obě konference vymění zkušenosti se zaváděním oaptření na ochranu osobních údajů dle nové evropské směrnice (GDPR).

10. dubna se od 18.00 v nitranské katedrále sv. Jimrama uskuteční společná mše svatá, hlavním celebrantem bude kardinál Dominik Duka OP, kazatelem nitranský diecézní biskup Mons. Viliam Judák. Přenos můžete sledovat na slovenských i českých katolických médiích.

Poslední společné zasedání ČBK a KBS probhělo v roce 2013 ve Vranově u Brna.

(s využitím informací KBS)

Autor článku: František Jemelka