Katolický týdeník: Pohřeb kardinála Berana v den sjezdu komunistů

Datum publikace11. 4. 2018, 4.00

Převoz těla kardinála Josefa Berana z Vatikánu do Prahy se uskuteční už 20. dubna. Kardinál Dominik Duka OP tak ve spolupráci s vládou a dalšími institucemi plní poslední přání svého předchůdce pronásledovaného komunistickým režimem.

Bude to vlastně pohřeb pražského arcibiskupa v jeho diecézi. Byla to jeho rodina, která projevila pevný záměr, že je třeba splnit jeho poslední přání, které je napsáno v jeho závěti –  být pohřben v katedrále a nebude-li to možné, tak v hrobě rodičů,“ vysvětluje kardinál Dominik Duka OP. Jak říká, čeští poutníci do Věčného města byli hrdí na to, že kardinál Beran nalezl místo odpočinku ve svatopetrské bazilice. Bylo to však proto, že komunistická moc mu zabránila vrátit se do vlasti živému i mrtvému. „Tuto zlovolnost můžeme napravit,“ zdůrazňuje.

Uložení někdejšího pražského arcibiskupa pojal jeho nástupce na svatovojtěšském stolci také jako jednu ze symbolických součástí dostavby katedrály. „V její zadní části bude umístěn pomník – sousoší sv. Vojtěcha od Karly Žákové. Byl to právě kardinál Beran, velký ctitel tohoto světce, kdo umístil model tohoto sousoší do katedrály. Stal se kultovním místem, mše svaté u něj sloužili význační kněží naší církve, ale posléze byl odstraněn,“ připomíná Dominik Duka. Svědectví života Josefa Berana podle něj promlouvá i do současné situace, kdy komunisté, kteří jej vyhnali ze země a ani ho tu nedovolili pohřbít, hrají v politice opět významnější roli – mají se stát tichým společníkem sestavované vlády.

Jeho symbolický návrat do této naší situace není náhoda, ale je to Boží řeč. Tak jsem se to naučil od Yvese Cognara – Bůh nemluví jenom v Písmu, ale i v událostech,“ říká kardinál Duka s odkazem na francouzského dominikána a teologa. „Jsem přesvědčený, že návrat kardinála Berana do katedrály je jednou z nejvýznačnějších událostí posledních desetiletí. Ve stejný den, kdy vyjde průvod s jeho tělem ze strahovského kláštera, z místa jeho poslední svobodné promluvy, do svatovítské katedrály, se bude konat sjezd současných komunistů. I to je velmi symbolické,“ uzavírá Dominik Duka.

Více čtěte na str. 2, 4, 5, 8 a v diecézní příloze.

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Papež píše věřícím: Radujte se!
Papež František napsal toto pondělí věřícím dlouhý dopis – apoštolskou exhortaci s názvem Gaudete et exsultate (Radujte se a jásejte), v níž vzkazuje: Všichni jste povoláni k tomu stát se svatými.

Syřané: Pomozte nám vytrvat

Celonárodní kostelní sbírkou v neděli 15. dubna reaguje česká církev na nekončící utrpení lidí v Sýrii. Nejpotřebnějším rodinám v Damašku tak zajistí potravinové balíčky a základní životní potřeby. Válečný konflikt v zemi označované za kolébku křesťanství se v březnu přelil do osmého roku trvání.

Zdeněk Sternberg: Má víra není moje zásluha

Pochází z devíti sourozenců a je příslušníkem šlechtického rodu, který od 13. století vlastní hrad Český Šternberk. Po srpnové okupaci zůstal v exilu a v r. 1992 restituoval hrad i další majetek.

(Autor této části recenze: Jiří Macháně)

Autor článku: František Jemelka