Postoje k víře nejen v době adventní

Datum publikace15. 1. 2018, 8.00

Podle dat STEM z prosince 2017 věří v ČR nějakým způsobem v Boha 1/3 obyvatel. Na otázku víry a postoj k církvi se STEM ptá občanů ČR každý rok v adventní době již více než dvacet let. Zaměřuje se přitom především na tři základní témata: víra v Boha, návštěvnost kostela a užitečnost církví.

V prosinci roku 2017 přesně třetina lidí (33 %) uvedla, že v Boha věří. Oproti posledním letem se jedná o mírný nárůst (v roce 2012 kladně odpovědělo 30 % respondentů), z dlouhodobého hlediska (39 % v roce 1995) se jedná o pokles. Trend snižování počtu věřících trval od roku 1995 do roku 2012, kdy se zastavil. Od roku 2012 opět mírně stoupá či kolísá (viz graf 1). Podíl lidí, kteří věří v Boha, je stabilně vyšší mezi ženami (38 %) než muži (28 %), vyšší mezi lidmi staršími 60 let (41 %) a také mezi obyvateli moravských krajů (41 %, české kraje: 28 %).

Graf 1

Pramen: STEM, Trendy 1995-2017

Víra a její předávání v rodině

Od roku 2009 se podle dat STEM o něco méně lidí hlásí k původu z nábožensky založené rodiny. Vazba mezi vírou v Boha a původem z nábožensky založené rodiny je velmi silná, nikoliv však bezpodmínečná. 25 % občanů věří v Boha a zároveň pochází z nábožensky orientované rodiny; desetina lidí v Boha věří, i když jejich rodina vztah k náboženství neměla a téměř desetina dotázaných v Boha nevěří, i když pochází z nábožensky založené rodiny.

Návštěvy kostela a účasti na bohoslužbách

Podíl občanů, kteří jsou praktikujícími věřícími, je výrazně nižší než podíl těch, kteří věří v Boha. Pravidelně (alespoň jednou měsíčně) chodí do kostela necelá desetina lidí, několikrát do roka do kostela přijde další desetina občanů. Tyto podíly jsou v posledních letech více méně stabilní. Polovina dotázaných uvedla, že se bohoslužby v kostele nikdy nezúčastnila (viz graf 2).

V době Vánoc přichází do kostela podle prosincových průzkumů lidí více. Téměř dvě pětiny dotázaných občanů (38 %) uvedly, že návštěva kostela mezi jejich vánoční zvyky patří. V porovnání s průzkumy z poloviny 90. let je to jen mírný pokles (v roce 1995 kladně odpovědělo 45 %).

Graf 2

„Jak často se účastníte bohoslužeb?“

Pramen: STEM, Trendy 1994-2017

Význam církve pro společnost

Pravidelnou baterie otázek k víře doplňuje i názor veřejnosti na užitečnost církví. Naposledy zveřejněné výsledky STEM z konce roku 2013 ukazují, že církve považují za užitečné instituce dvě pětiny občanů (39 %). Podle stejného šetření necelá třetina lidí (30 %) označuje vrácení majetku církvím za spravedlivé.

Autor: Kateřina Pulkrábková a Ivana Vitoulová, zdroj: STEM

Autor článku: Tomáš Tetiva