Arcibiskup Auza: Ženy musí hrát větší roli při prevenci konfliktů

Datum publikace19. 4. 2018, 14.00

Stálý pozorovatel Svatého stolce při OSN arcibiskup Bernardito Auza říká, že je důležité, aby byly ženy začleněny do všech úrovní mírových procesů (peacemaking). Jenom tak lze podle něj zabránit šíření sexuálního násilí ve válečných konfliktech.

Foto: sanjitbakshi/CC BY 2.0

Názory žen musí být pevně začleněny do všech aspektů prevence konfliktů, udržování míru a operací po skončení konfliktu. Arcibiskup Bernardito Auza to uvedl v rámci debaty na téma Ženy, mír a bezpečnosti, která se uskutečnila v pondělí v Radě bezpečnosti OSN.

V diskusi, která se zaměřila na vymýcení sexuálního násilí v konfliktu, řekl arcibiskup Bernardito Auza, že se na mezinárodní úrovni vytváří strategie, která by napomohla většímu zapojení žen do mírových a bezpečnostních procesů.

Zdůraznil, že ženy často trpí sexuálním násilím, a to jak ve válkách, tak v situacích po skončení konfliktu. Upozornil na fakt, že oběti konfliktu musí mít podporu a vlády musí zvýšit úsilí o stíhání pachatelů takových zločinů.

Dále uvedl, že je třeba věnovat větší prostředky na prevenci konfliktů a zajistit, aby se ženy mohly plně zapojit do tohoto procesu.

Poukázal na to, že prevence sexuálního násilí a ochrana práv žen musí být nedílnou součástí všech mírových misí a operací.

V neposlední řadě pak vyzval k zintenzivnění úsilí o zabránění násilí, které je často spáchané na ženách v době po skončení konfliktu, kdy ještě neexistuje efektivní vymahatelnost práva a situace bývá chaotická a nebezpečná.

Zdůraznil, že mezinárodní společenství by mělo podporovat země po skončení konfliktu, především prostřednictvím podpory vzdělávání a sociálního a hospodářského rozvoje.

Arcibiskup Auza poznamenal, že katolická církev dlouhodobě usiluje o zajištění přístupu ke kvalitnímu vzdělání pro ženy a dívky. Řekl, že ženy nadále tvoří většinu studentů v katolických institucích, jako je například Betlémská univerzita, kde téměř 80% studentů jsou mladé palestinské ženy.

Svoje vystoupení uzavřel myšlenkou, že je nutné do těchto procesů zapojit ženy s jejich dovednostmi a přístupem, abychom komplexně porozuměli příčinám konfliktů a našli účinná řešení pro jejich ukončení.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva