Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Německý Münster zve na blížící se Katolické dny

Datum publikace26. 4. 2018, 14.00
TiskTisk

Již za necelé dva týdny se budou konat v německém Münsteru Katolické dny (tzv. Katholikentag), které jsou tradičním setkáním věřících z celé země, ale vítáni jsou i návštěvníci ze zahraničí. Do programu se zapojí i česká církev a využije této příležitosti nejen k prezentaci církevních památek v naší republice. Mottem letošních 101. Katolických dnů je úryvek dle 34. žalmu „Hledej pokoj“ a v tomto duchu také proběhne cyklopouť mládežnické sekce Junge Aktion der Ackermann-Gemeinde z Prahy do Münsteru, která vyráží již tuto sobotu 28. dubna.

V letošním roce se koná již 101. ročník Katolických dnů, a to v termínu od 9. do 13. května. Hostitelským městem se stal německý Münster, který se nachází v severní části spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, nedaleko hranic s Nizozemím.

„Hledej pokoj“

„Představte si, že na univerzitní nástěnce v Münsteru je připíchnutý papírek, na kterém stojí: ´Hledám pokoj (ve smyslu mír)´, vedle pak visí další ´Hledám podnájem´ nebo ´Hledám prázdninovou brigádu´. Kdo asi napsal lístek ´Hledám pokoj´?,“ položil si otázku Thomas Söding, profesor na univerzitě v Bochumi. Nabízejí se různé odpovědi…

Hledání pokoje a míru je stále aktuální, především pak v diskuzi o náboženství jako problému násilí.  Proto motto letošních Katolických dnů „Hledej pokoj“, inspirované 34. žalmem (Ž 34,15), nebylo vybráno náhodně. V letošním roce si připomínáme 100 let od konce první světové války a 400 let od začátku třicetileté války, která byla ukončena právě zde v Münsteru a Osnabrücku podepsáním vestfálského míru v roce 1848.

Prof. Dr. Thomas Sternberg vysvětluje význam motta: „Mottem se stalo pravidlo pro dobrý život z žalmu 34, kde stojí  ´Vyhledávej pokoj´ - bez vykřičníku. Jedná se o rozkaz, ale zároveň i o vyjádření ´Já hledám pokoj.´ A právě v tomto dvojsmyslu se stává tématem mír mezi státy, skupinami, náboženstvími, mezi lidmi a Bohem.“

Cyklopouť Praha - Münster

V duchu „hledání pokoje“ je také organizována mládežnickou sekcí Junge Aktion der Ackermann-Gemeinde cyklopouť z Prahy do Münsteru. Symbolicky tak propojí Prahu, kde se konala v roce 1618 pražská defenestrace a začala třicetiletá válka, s Münsterem, kde byl v roce 1648 uzavřen vestfálský mír. 

Cestou, která je dlouhá zhruba 800 km, navštíví poutníci jak v České republice, tak i v Německu různá místa, která připomínají válku a násilí a zároveň touhu po míru.

Skupinka českých a německých mládežníků vyjede v sobotu 28. dubna v 11:00 hod z Bílé Hory, z konečné zastávky tramvaje 22, a do Münsteru má dorazit má ve středu 9. května. Své zkušenosti, svědectví a fotografie z putování budou mládežníci sdílet během Katolických dnů na radnici v centru Münsteru.

Zastoupení české církve na Katolických dnech

Přestože většina vystavovatelů je z Německa, mezi zahraničními delegacemi nebude chybět česká církev, která se do programu zapojí zejména v rámci výstavní části tzv. Kirchenmeile ve společném informačním stanu. V koordinaci ČBK zde budou zástupci většiny diecézí prezentovat život české církve, litoměřickou diecézi bude zastupovat klášter Osek a Školicí a vzdělávací centrum Bernhardinum.

Smyslem prezentace je pozvání německých věřících na návštěvu České republiky, zejména se zaměřením na její církevní památky. Za tímto účelem vznikl společný propagační materiál – nově vydaná Malovaná mapa církevních památek České republiky, do které jednotlivé diecéze vybraly své nejzajímavější objekty.

Katolických dnů se zúčastní také světící biskup Václav Malý, který zde bude v sobotu 12. května spolu se světícím biskupem Dr. Reinhardem Hauke z Erfurtu celebrovat mši svatou pro střední a východní Evropu, doprovázet ji bude hudební křesťanské společenství KaPři, které bude mít ve večerních hodinách koncert. S biskupem Malým, jako „moderátorem“ sametové revoluce a „bojovníkem“ za lidská práva, bude také v sobotu odpoledne veden biografický rozhovor.

Z dalších akcí pořádaných sdružením Ackermann-Gemeinde pak jmenujme koncert skupiny Duo Bohemico (flétna a kytara) a výstavu „Svědkové lidskosti“, která zmapuje křesťanský sudetoněmecký odpor v letech 1938-45.

Dále se v pátek 11. května očekává návštěva kardinála Dominika Duky OPgenerálního sekretáře ČBK Stanislava Přibyla.

Co to jsou Katolické dny?

„Katolické dny, to je zážitek, setkání, natankování na koncertech, při četbě, na výstavách, během celého širokého programu…,“ jsou slova, kterými zdraví na první stránce informační brožury prezident laické organizace Centrálního výboru německých katolíků (ZdK) Prof. Dr. Thomas Sternberg návštěvníky již 101. Katolických dní.

Katolické dny jsou velkou slavností víry, při které se sejde kolem 50 000 nejen katolických věřících převážně z německy mluvících zemí. Probíhají zde zajímavé přednášky, diskuse, koncerty, samozřejmě nechybí bohoslužby a mnoho dalších kulturních akcí. Součástí je rovněž přehlídka různých církevních a dobročinných spolků a nakladatelství, které zde mají samostatné stánky. Katolické dny se konají za účasti vysokých představitelů státu a spolkových zemí a zástupců věřících jiných církví.

Historie Katolických dnů

První Katolické dny se uskutečnily v roce 1848 ve městě Mainz jako generální shromáždění katolických sdružení Německa. Jednalo se tak o reakci na utlačování katolického obyvatelstva protestantskou vládou po Vídeňském kongresu, které později vyústilo v kulturní boj. Od té doby se začaly pořádat Katolické dny téměř každý rok, kromě přestávek v období první a druhé světové války. V roce 1907 byl založen Katolický spolek a od roku 1950 se konají Katolické dny každé dva roky.

V posledních desetiletích se z Katolických dnů stala velká událost organizovaná laiky, od roku 1970 je pořadatelem Centrální výbor německých katolíků (ZdK). Poslední jubilejní 100. Katolické dny se konaly v roce 2016 v Lipsku a v posledních letech probíhají dokonce i ve spolupráci s ekumenou. Kromě Německa se Katolické dny konaly v letech 1877-1983 i v Rakousku a v letech 1903-1954 ve Švýcarsku. V roce 2020 se bude místo Katholikentagu pořádat 3. Ekumenický Kirchentag.

Více informací můžete získat na webu: http://www.katholikentag.de.

(Zdroj: www.katholikentag.de, wikipedia)

Soubory ke stažení

Autor článku: Radka Blajdová
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou