Barmští biskupové vyzývají k nastolení míru a spravedlnosti

Datum publikace7. 5. 2018, 11.00

Pět měsíců po návštěvě papeže Františka v Barmě se v Římě sešli zástupci Barmské biskupské konference, aby společně diskutovali o situaci v zemi. Hlavním tématem debaty byly možnosti nastolení míru a smíření mezi barmskou buddhistickou většinou a ostatními etnickými menšinami.

Foto: Rusty Stewart / CC BY-NC-ND 2.0

Zástupci církve z barmského Kačinského státu v průběhu debaty vyzvali k nastolení spravedlnosti a míru v tomto regionu, kde došlo nedávno k prudkým střetům mezi vládními silami a Kačinskou nezávislou armádou.

OSN v uplynulém týdnu oznámilo, že armáda bombardovala a ostřelovala vesnice blízko čínské hranice. Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v Barmě prohlásil, že byli zabiti a zraněni civilní obyvatelé a stovky rodin musely uprchnout.

Biskup Francis Daw Tang řekl, že armáda vyhání obyvatele regionu už více než rok a nyní dokonce začala útočit na hranici oblasti. Uvedl, že tam armáda vstupuje „krůček po krůčku“ a nařizuje civilistům, aby odešli z regionu.

Uvězněni v džungli

Vyzkoušeli jsme všechny možnosti, jak se s nimi domluvit, ale bez výsledku,“ řekl biskup Tang. Z tohoto důvodu nyní mnoho mladých lidí organizuje demonstrace a žádá vládu a armádu, aby „nechala lidi odejít“.

Ti, kteří zůstali uvěznění v džungli, jsou nyní bez potravin, zdravotní péče a možnosti svobodně se pohybovat. Zatím není jasné, kolik je mrtvých a zraněných

Biskupové usilují o usmíření

V současnosti mohou vyjednávat s vojenskými nebo vládními představiteli pouze katoličtí biskupové, neboť jsou respektováni ze strany armády. Vzhledem k tomu, že jiní církevní představitelé se nemohou účastnit rozhovorů, jsou biskupové prostředníkem mezi nimi a armádou, aby i oni mohli vyjadřovat svoje názory.

Chceme mír, spravedlnost, to je všechno. Pokud není spravedlnost, není míru, a proto žádáme jménem všech obyvatel Kačinského státu a Barmy mír a spravedlnost,“ prohlásil biskup Tang.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva