S jakými očekáváními přijíždí čeští věřící na Katolické dny do Münsteru?

Datum publikace10. 5. 2018, 20.00

Mezi účastníky Katolických dnů v Německu jsou i čeští věřící, kteří přijeli do Münsteru se sdružením Ackermann-Gemeinde. Jaká jsou jejich očekávání a na co se nejvíce těší?

Foto: Radka Blajdová

Českou výpravu sdružení Ackermann-Gemeinde doprovází Mons. Adolf Pintíř, který na otázku „S jakými čekáváními přijíždíte na Katolické dny a na co se nejvíce těšíte?“ odpověděl: „Chci se potěšit z té pestrosti života německých křesťanů.“

Paní Helena z Frýdku-Místku, která se Katolických dnů zúčastní poprvé, se těší nejen, že pozná město Münster, jeho památky a kostely, ale samozřejmě také na bohatý program a přednášky.

Pan Ralf odpověděl: „Chtěl bych se seznámit s novým místem, kde procházely a tvořily se dějiny míru a chci vidět sakrální stavby města.“

Další účastník jede do Münsteru poprvé a se zvědavostí se těší především na témata spojená s křesťansko-židovským dialogem.

Paní Lea z Prahy byla na Katolických dnech poprvé předloni v Lipsku a líbilo se jí to tak, že přestože již není nejmladší, vyrazila se svojí dcerou na Katolické dny opět s Ackermann-Gemeinde a nejvíce se těší na atmosféru a hostitelskou rodinu.

„Mě by velmi zajímalo, jak je možné, že Němci se teď zabývají pro mě tak naprosto vedlejším problémem, kterým je svaté přijímání evangelíků a katolíků. Je to neuvěřitelné, že oni nejsou schopni se dohodnout, když je to tak primitivní problém,“ řekl svůj názor pan Pavel z pražské arcidiecéze. Další téma, na které by rád našel vysvětlení, je drastické rušení farností v Německu. Řešení vidí v tom, že by církev měla světit ženaté muže. Zatímco jeho paní, která jede na Katolické dny již po třetí, se nejvíce se těší, že navštíví různé stánky a setká se zajímavými lidmi.

Paní Řehoříková je zvědavá na programy, které pořádá v rámci Katolických dnů sdružení Ackermann-Gemeinde, především pak na setkání s biskupem Malým a dále třeba na film o Stefanu Zweigovi, různé diskuze, koncerty, baletní vystoupení atd.

Další respondent pochází ze Slezska a velice se těší na otce Anselma Grüna: „Mám od něho mnoho literatury, vše jsem prostudoval a mám radost, že ho snad osobně potkám a že mu také podám ruku.“

„Já jsem na prvním Kirchentagu byla ještě jako mládežník v 19 letech v Hamburgu a na pódiu jsem vyprávěla o česko-německých vztazích a jak se jako mládežníci angažujeme. Moc se mi líbilo, jak tam byl živý duch na ulicích, lidi měli radost, zdravili se, najednou jsem cítila, že jsou všichni bratři a sestry a to mě velmi oslovilo,“ uvedla paní Eva Engelhardt, jednatelka sdružení Ackermann-Gemeinde. Nyní přijíždí do Münsteru se dvěma mladými kolegyněmi, praktikantkami z Německa, a cestu pojaly jako „teambuilding“. „Jelikož jedna kolegyně je evangelička, a máme i kolegyni ateistku, i kolegyni katoličku, tak jsme si řekly, že to zažijeme spolu a uvidíme, jak to na nás bude působit pro to naše společenství v práci,“ uvedla paní Eva.

Slečna Dora se těší na různorodé přednášky, zajímá ji, jak se církev a křesťané staví k různým problematikám a aktuálním tématům, jednoduše chce vše poznat a rozšířit si svůj obzor. Ráda by se také zúčastnila kulturního programu, zašla na divadlo či hudební vystoupení.

Její kolegyně evangelička Leslie se těší na atmosféru v ulicích, se zvědavostí očekává, co Katolické dny nabídnou mladým lidem, a ráda se setká s novými lidmi.

Zajímavostí je, že většina účastníků Katolických dnů je ubytovaná v hostitelských rodinách. Jedním z hostitelů je také paní Margret, která se zaregistrovala již brzy, aby měla jistotu, že k ní hosté doputují, neboť, jak sama uvedla, rodin z Münsteru a okolí se přihlásilo tak mnoho, že se ani na všechny hosté nedostali… Město Münster prostě žije Katolickými dny a s radostí očekává početné návštěvníky.

Autor článku: Radka Blajdová