Na Katolické dny do Münsteru dorazilo přes 50 000 věřících

Datum publikace11. 5. 2018, 7.00

Katolické dny jsou největším německým laickým setkáním v církevní oblasti, ale zároveň se jedná i o velkou společenskou akci a událost pro pořádající město. V letošním roce se očekává rekordní počet účastníků. Přinášíme několik zajímavostí a fotografie z prvního dne.

Foto: Radka Blajdová

Na 101. Katolické dny se prodalo celkem 50 000 vstupenek a dále se očekává dalších 20 000  tzv. jednodenních účastníků. Letošní Katolické dny v Münsteru se tak pravděpodobně stanou nejnavštěvovanějšími od roku 1990, kdy se konaly v Berlíně. O společenském významu této akce svědčí fakt, že v Münsteru je silně zastoupen také spolkový kabinet, neboť se očekává účast 9 z 16 členů vlády při různých programech a diskuzích.

Pro účastníky je připraveno přes 1 000 programů, mezi které patří kromě přednášek koncerty, divadelní představení, kabarety, filmy a výstavy, mezi kterými nechybí expozice „Mír. Od antiky až po dnešek“.

V rámci veletrhu Kirchenmeile, kde je zhruba 330 stanů, vystavují německá katolická biskupství, dále jsou zastoupeny různé řeholní řády, katolické univerzity, náboženské instituce, sdružení či různé katolické spolky, z nichž některé mají ekumenický přesah. Během dne probíhají mše svaté, ale je také možnost zúčastnit se ekumenické či pravoslavné bohoslužby nebo dokonce i ekumenické ženské bohoslužby.

Vystavovatelé jsou většinou z Německa, ze zahraničních hostů, kteří se prezentují v rámci veletrhu Kirchenmeile, je pouze Česká republika a Apoštolský vikariát Jižní Arábie, jejíž biskup pochází ze Švýcarska.

Také většinu návštěvníků tvoří Němci, ale nechybí ani věřící z německy hovořících zemí a samozřejmě ani návštěvníci z České republiky. Zajímavostí je, že mezi hosty jsou biskupové z 30 zemí. Většina návštěvníků jsou katolíci, ale nemalou část tvoří také evangelíci nebo i lidé bez vyznání.

Na organizaci se podílí přes 2 000 dobrovolníků a obyvatelé Münsteru a okolí nabídli ubytování 4 000 návštěvníků.

(Zdroj: pořadatelé)

Autor článku: Radka Blajdová