Velehradská mediální pouť povzbudila novináře i poutníky k hledání pravdy a šíření dobré zprávy

Datum publikace14. 5. 2018, 11.45

Poprvé na Velehradě a poprvé s doprovodným programem ve formě přednášek i her pro děti se v sobotu 12. května 2018 uskutečnila pouť křesťanských médií. Mši svatou v předvečer Světového dne modliteb za sdělovací prostředky, který připadá vždy na sedmou neděli velikonoční, jako hlavní celebrant slavil pomocný biskup Josef Nuzík.

Foto modlitebního zahájení pouti: Jakub Šerých / Člověk a víra

Den modliteb za sdělovací prostředky můžeme nejlépe slavit projevem vděčnosti vám všem, kdo v médiích pracujete, i vám, kdo jste je přijali za svá,“ upozornil ve své homilii biskup Nuzík a zmínil i vděčnost za to, že žijeme v době umožňující svobodné fungování médií.

Připomenul pak slova papeže Františka z jeho poselství ke dni sdělovacích prostředků, že novinář má být novinářem míru. „Nemá svět idealizovat a vyhýbat se vážným problémům, ale svou práci musí vnímat jako službu lidem a předávat dobré poselství,“ připomenul biskup Nuzík. Úkolem novináře je podle něj rozkrývat skrytý význam událostí a odhalovat jejich pozadí. „Proto se za vás novináře modlíme. Dnešní dobu provázejí falešné zprávy, které není možné zastavit, a jediná strategie je nejít cestou senzace.“

Tento úkol je přitom podle něj společný všem lidem. „Každý z nás přináší vlastní zpravodajství, a když se vracíme z práce, návštěvy nebo kostela, referujeme o tom,“ řekl a dodal: „Všechna média mají mít za cíl formovat člověka, zapalovat láskou k dobru. Modleme se, aby to dokázal každý z nás.“

Na téma falešných zpráv a poznání fungování médií se pak zaměřil i doprovodný program. Nela Fabiánová z Tiskového střediska České biskupské konference představila mediální prostředí v ČR a zástupci Katolického týdeníku, Vyšší odborné školy publicistiky a Televize Noe (Kateřina Koubová, Karel Satoria, Aleš Pištora, Lukáš Jirsa) pak debatovali o papežově poselství zaměřeném na fake news a žurnalistiku míru.

Na své si ale přišly i děti, pro které připravili soutěžní hru v okolí Velehradu pracovníci sociální sítě Signály.cz. Dospělí návštěvníci se pak mohli zaposlouchat do vystoupení písničkáře Petra Hudce a pro všechny byly připraveny stánky představující činnost širokého spektra křesťanských médií.

Fotogalerie si můžete prohlédnout na webech Radia Proglas a společenství fotografů Člověk a víra.

Celý list papeže Františka k 52. Světovému dni sdělovacích prostředků si můžete přečíst zde u nás na webu.

(Zdroj: Jiří Gračka, tiskový mluvčí Arcibiskupství olomouckého)

Autor článku: František Jemelka