Katolický týdeník: Rekordní Katolické dny i s Čechy

Datum publikace18. 5. 2018, 15.30

Největší německý festival víry – Katolické dny v Münsteru – přilákal na 50 tisíc lidí včetně českých zástupců a biskupů, a navíc 25 tisíc jednodenních návštěvníků. „Usilovat o pokoj“ přijeli také politici – akce se účastnila většina spolkové vlády.

Foto: archiv organizátorů české účasti

Na Katholikentagu se poprvé ve společném stánku prezentovaly všechny české a moravské diecéze. Pořádaly interaktivní kvíz nebo představily malovanou mapu sakrálních památek, ale i to, jak vypadá Katolický týdeník.

Biskup Václav Malý se zde s návštěvníky podělil také o svůj životní příběh. „Přestože je zde asi 70 tisíc lidí, na ulicích je klid, dobrá nálada, uvolněnost, pohoda, nikdo nespěchá, nikdo se nemračí a lidé chodí se zvědavostí po stáncích, včetně stánku našich diecézí. Člověka to velmi povzbuzuje,“ těšil se z atmosféry biskup Malý. „Už to samo je dobré svědectví, když lidé jsou k sobě ohleduplní, dovedou vnímat jeden druhého a umí se také zasmát a radovat.“

Mottem festivalu, který se koná jednou za dva roky, bylo „Usiluj o dobro“. Jako mimořádně aktuální ho ocenil i papež František. „Dnes není důležitější téma veřejné debaty o náboženství než problém fanatismu a podněcování k násilí. Kdekoli člověk není považován za dar daný Bohem, vyskytuje se nesvornost, zášť a nenávist,“ napsal papež v poselství do Münsteru. Vyjádřil také hluboké znepokojení nad situací lidí, zejména žen a dětí, nucených utíkat před válkou a násilím, aby si zachránili život. „Usilovat o pokoj a uskutečňovat ho je úkolem všech lidí. Buďte posly pokoje, odpovědnosti a milosrdenství zejména pro mladé generace. V každém dítěti je Kristus, který se na nás dívá,“ připojil papež.

Katolické dny nabídly přes tisícovku akcí – debaty, přednášky i divadlo. Ve 330 stanech se prezentovala německá církev, řády, katolické univerzity, náboženské instituce, sdružení či různé spolky. Během všech dní se konaly mše svaté, ale i ekumenické či pravoslavné bohoslužby.

Nevídané je množství lidí, kteří procházejí mezi stánky, protože Němci jsou v tomto ohledu vůči víře otevřenější. Zajímají se o činnost církve v různých odvětvích – ve stáncích je zastoupení od kultury přes zdravotnictví až po ozbrojené složky,“ přiblížil atmosféru P. Vladimír Kelnar z pražské arcidiecéze.

Zprostředkovat zážitek

Na Katholikentag přijeli i zástupci české církve, mezi nimi také kardinál Dominik Duka. Ten připomněl dva velké katolické sjezdy, které se konaly v Československu v roce 1920 a – hlavně pak – v roce 1935. „Byla to velká demonstrace jednoty bývalého Československa a přihlášení se k ideálům, které byly ryze křesťanské i demokratické. Tyto katolické sjezdy mají hluboký náboženský, lidský, ale i společensko-politický význam,“ řekl kardinál. Na festivalu ho doprovázel generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl, který ocenil především atmosféru: „Když se budeme lépe znát, budeme mít také pokoru, tedy pravdivější pojetí sebe sama a zároveň zdravé sebevědomí, které nám někdy chybí. Zde se to děje způsobem příjemným, nenásilným, krásným, kulturním. Mně se to líbí a rád bych tento zážitek zprostředkoval i lidem u nás.“

České a moravské diecéze se v Münsteru představily ve společném stánku. „Na přípravě tohoto stánku se nějakým způsobem podílely všechny diecéze i Apoštolský exarchát – ať už svou přítomností, dodáním materiálů nebo při přípravě Malované mapy církevních památek České republiky,“ uvedla hlavní koordinátorka stanu Irena Karlová z ČBK.

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Počet církevních sňatků neklesá

Zájem o církevní svatby neklesá. Loni jich bylo 5604 a z celkového počtu „prvosňatků“ v ČR tvoří 17 %. Zhruba dvě třetiny církevních svateb jsou mezi dvěma katolíky, třetina mezi partnery, z nichž je pokřtěn pouze jeden.

Téma: peníze na dobré dílo

I bohulibé projekty se musejí nějak zaplatit. Jak na ně získat peníze? To je otázka, která zní v uších lidí ve farnostech i neziskových organizacích.

Pravda, lži a média na Velehradě

Světový den sdělovacích prostředků ovládl minulou sobotu poutní Velehrad. Dorazil rekordní počet křesťanských médií, novinářů i fotografů. A zejména čtenáři, diváci a posluchači.

Rozhovor: P. Ludvík Armbruster SJ

V těchto májových dnech slaví požehnaných devadesát let. Dlouholetý misionář v Japonsku se dokáže ohlížet s grácií a nepředstíranou vděčností.

(Autor anonce: Jiří Macháně, KT)

Autor článku: František Jemelka