Den Plzeňské Madony připomněl 25 let diecéze na západě Čech

Datum publikace31. 5. 2018, 17.15

Desítky gratulantů v čele s biskupy Tomášem Holubem a Františkem Radkovským se sešly 30. května 2018 v katedrále sv. Bartoloměje, aby zde při Dni Plzeňské Madony poděkovaly za čtvrtstoletí existence plzeňské diecéze a prosily za dobrou budoucnost diecéze i celého Plzeňského a Karlovarského kraje. Taktéž byly představeny některé aktivity pro rozvoj diecéze, mj. její nový web.

Foto: Soňa Pikrtová

Biskup Tomáš Holub zdůraznil Mariino poselství o síle lásky, které si ona sama prožila pod křížem. „Nepodceňujte sílu lásky, zaznělo opakovaně i z úst amerického biskupa Michaela Curryho při nedávné svatbě prince Harryho a Meghan. Když někdo má rád, není radno to podceňovat. A proto dnes v naší diecézi máme široké a přátelské společenství. Díky za to patří i mému předchůdci, emeritnímu biskupovi Františku Radkovskému,“ připomněl a vyzval přítomné k zapálení svíček za sílu lásky.

Posléze bylo předáno prvních šest z pětadvaceti křišťálových plaket se znakem diecéze. Z rukou biskupa ji převzali hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, poslanec Parlamentu ČR, náměstek hejtmana Plzeňského kraje a náměstek primátora města Plzně Martin Baxa a primátor města Plzně Martin Zrzavecký; všichni tři za podporu a realizaci různých forem spolupráce mezi občanskou společností a církví.

Za Milana Knota, který plaketu získal in memoriam za práci stavebního technika vikariátu Plzeň-sever, kdy se s velkou obětavostí a osobním nasazením staral o více než 50 kostelů a dalších církevních budov na severním Plzeňsku, převzala ocenění manželka Miluše.

Vyznamenáni byli také manželé Lenka a Karel Klírovi za dlouholetou obětavou službu kostelníků v Mýtě u Rokycan. Letos si připomínají 64 let trvání svého manželství.

Šestou plaketu převzala ředitelka Církevní základní a střední školy Jana Černíková za velké nasazení pro církevní školství, obětavost a lidský přístup, kterým se snaží řešit problémy.

Další plakety k 25. výročí diecéze budou předány při diecézní pouti v Teplé 15. září a při děkovné bohoslužbě v Chebu 20 září.

Biskup Tomáš Holub také v katedrále zahájil Diecézní modlitební štafetu předáním relikviáře sv. Bartoloměje do rukou duchovního správce Římskokatolické farnosti Aš P. Antoniho Wasila. Každý týden budou probíhat v abecedním pořadí modlitby za jednu farnost plzeňské diecéze, stejně tak bude putovat relikviář.

Po skončení akce v katedrále byly v prostorách biskupství představeny nové webové stránky diecéze, které si sice zachovaly svou starou adresu www.bip.cz, ale mají zcela novou podobu.Konec konců zde naleznete i fotogalerii ze středeční slavnosti.

(Zdroj: Alena Ouředníková)

Autor článku: František Jemelka