I cyrilometodějský Velehrad zanedlouho připomene 100 let od vzniku Československa

Datum publikace12. 6. 2018, 6.00

4. a 5. červenec patří na Velehradě už po devatenáct let lidem dobré vůle. Sjíždí se sem (nejen) ze všech koutů republiky, aby oslavili Den slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Zatímco 4. července organizátoři chystají bohatý program pro všechny věkové kategorie, 5. červenec patří Národní poutní mši svaté. Letos si na Velehradě navíc připomenou i 100. výročí české státnosti.

Mirai pro mladé, Michal Nesvadba pro nejmenší, Antonín Panenka sportovcům

Ve středu 4. července budou připraveny oblíbené programy jako Velehrad dětem s Michalem Nesvadbou, Aktivity pro životní prostředí v Archeoskanzenu v Modré, Soutěž ve fotbalových dovednostech s Antonínem Panenkou a pingpongový turnaj s Orlem, Mladí fandí Velehradu letos se skupinou Mirai, unikátní Ruční přepisování Bible, Mezinárodní setkání vozíčkářů či zajímavé výstavy a vernisáže v prostorách Stojanova gymnázia. Soutěživým dětem i dospělým je určena fotografická soutěž nebo rodinná cestovatelská hra Velehradský pas, v níž se hraje o zájezd k moři pro celou rodinu, a také tradiční Cestou dvou bratří.

Součástí nabitého programu budou také hry, kvízy a soutěže pro malé i velké, dětská představení nebo interaktivní workshopy. Rodičům bude určen vzdělávací seminář.  100. výročí vzniku samostatného Československa připomene výstava 100 let katolické církve a republiky.

Večer lidí dobré vůle je plný dobrých skutků

V 19.30 hodin začne na pódiu před bazilikou slavnostní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle, kterým provede Barbora Černošková a Filip Tomsa. Divákům a posluchačům se představí dva charitativní projekty, na které může každý přispět formou DMS VELEHRAD. „Během večera zazní také příběh a smutný osud politického vězně nacismu i komunismu, velkého vlastence, který poslední roky svého života strávil jako vyhnanec v Římě. Kardinál Josef Beran se až dlouho po své smrti vrátil letos na jaře zpět do své vlasti,“ uvedl Josef Kořenek, tajemník Dnů lidí dobré vůle.

Na velehradském pódiu zazpívají legendy i hvězdy dneška

Jako vždy si na své přijdou různé skupiny posluchačů. Hudební hostitel velehradského Večera lidí dobré vůle Jiří Pavlica s Hradišťanem pozval legendární zpěvačku Hanu Zagorovou s Boombandem, kapelu Mirai, zpěváka Vašo Patejdla, zlínskou Filharmonii Bohuslava Martinů a velehradský sbor gymnázia Stojanov. Koncert bude v přímém přenosu vysílat Česká televize a Český rozhlas Dvojka.

Svatí Cyrile a Metoději, orodujte za nás

Dny lidí dobré vůle 2018 vyvrcholí ve čtvrtek 5. července v 10.30 na nádvoří před bazilikou Slavnostní poutní mší svatou. Hlavním celebrantem bude kardinál Dominik Duka OP a kazatelem olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Koncelebrovat budou čeští i zahraniční biskupové.

Celý program těchto dvou dní na východě Moravy hledejte na velehrad.eu.

(S využitím článku Jiřího Gračky na www.ado.cz; zdroj: www.velehrad.eu)

Autor článku: František Jemelka