Katolický týdeník: Jak ve Svitavách chystají primici?

Datum publikace14. 6. 2018, 15.30

Čtyři primice za poslední dvě dekády. Takovou bilancí se nemohou pochlubit ani mnohem větší farnosti, než je ta ve Svitavách.

Foto: KT

Přitom před 73 lety stihla místní farní společenství doslova demografická katastrofa: poválečný odsun obyvatel německé národnosti z města a okolí. S jejich nuceným odchodem se zcela vyprázdnil i kostel. Dnes tu přichází na nedělní bohoslužby asi 250 věřících. „Prakticky 99 % členů farnosti v roce 1945 zmizelo v odsunu do Německa,“ vypráví místní duchovní správce P. Václav Dolák, když procházíme farou, kde se už smýčí a chystá malování. Vrcholí tu drobné opravy a přípravy na chystanou primiční slavnost, která zde má proběhnout 7. července. „To když Pán Bůh dá a náš farník Ondřej Poštulka přijme 30. června v olomoucké katedrále kněžské svěcení,“ usmívá se P. Dolák. A zve nás na rozlehlý farní dvůr ohraničený opravenými budovami, kde usedáme do stínu obrovské stodoly. Tam po primiční mši svaté zavítají kroky pozvaných farníků a přátel budoucího novokněze.

Přestože zdejší farnost před sedmi dekádami doslova zdecimovaly dějinné události, rodí se tu kněžská povolání,“ pokračuje P. Dolák. Anebo možná právě proto, jak uvažuje dál. „Je to zázrak, protože jsme tu spíš taková diaspora. Každé to povolání je tajemství a speciální příběh. Bůh se prochází v srdci člověka a je velké dobrodružství to pozorovat,“ říká svitavský kněz a s úsměvem dodává: „Slyšel jsem hovořit odborníky o tom, že jedno kněžské povolání vzejde z asi 1 500 lidí. To by nás tu muselo být v kostele šest tisíc.“

Farnost však, co se úsilí o duchovní povolání týče, nezahálí. Každý čtvrtek tu mají stálý mešní úmysl: bohoslužba je obětována za seminaristy, kněze a rodiny. Každý pátek pak ve tři hodiny začíná adorace a modlitba růžence za bohoslovce.

Počkej rok a pak jdi

Ve svitavské ulici Boženy Němcové v nárožním domku žije rodina Poštulkova. Tady Ondřej spolu s bratry Vojtěchem a Markem vyrůstali. Vítají nás jejich rodiče. „O kněžství Ondra mluvil už na gymnáziu. Byla jsem moc ráda, když odešel prvně studovat historii do Brna. Právě odtud pak vlastně přišlo utvrzení v jeho povolání,“ vzpomíná na cestu svého syna Brigita Poštulková. Tatínek Josef na ni navazuje: „Kněžská cesta životem je z pohledu víry opravdu velká věc. Měli jsme radost, ale zároveň jsme ho vybízeli, aby dal svému zrání čas. Říkal jsem mu: ‚Počkej rok, a pokud bude to volání stále znít, jdi.‘ To víte, pro tátu s mámou je to těžké, když vidí, že syn udělal rozhodnutí, kvůli kterému to v životě nebude mít lehké,“ doplňuje Josef Poštulka.

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Poutní slavnost na Svaté Hoře

Hlavní pouť České církevní provincie se o uplynulém víkendu uskutečnila na Svaté Hoře u Příbrami.

Velké plány ve Slavkovicích

Celý minulý víkend se ve Slavkovicích konal Národní kongres o Božím milosrdenství. Bratři pallotini zde také prozradili, že se chystají vybudovat pro Centrum Božího milosrdenství potřebné zázemí.

Mistr paradoxu na seznamu svatých?

Už za několik týdnů může být zahájena římská fáze beatifikační kauzy Gilberta Keitha Chestertona – anglického novináře, spisovatele a radostného obhájce katolické víry.

Téma: Primice a svěcení novokněží

Předposlední a poslední červnovou sobotu budou svěceni noví kněží. Přinášíme tradiční tablo s časy a daty primic.

Hurá na tábor!

Skauti, vodáci, centra mládeže a salesiáni… Už za pár týdnů je čeká čas letních táborů. Někteří rodičové ještě teď pátrají v nabídce na poslední chvíli. Jiní při pohledu na své nesmělé dítě váhají, zda udělali dobře ...

Autor článku: František Jemelka