Desetitisíce mladých lidí zamíří v létě do Taizé

Datum publikace19. 6. 2018, 15.00

Od konce června do začátku září budou setkání mladých v ekumenické mezinárodní komunitě ve francouzském Taizé (Saône-et-Loire) nejpočetnější. Vždy od neděle do následující neděle se budou mladí, povětšinou křesťané, účastnit společných aktivit: modliteb, sdílení ve skupinkách, workshopů, praktických úkolů. Mezi hlavní akce bude letos patřit mezináboženské setkání a týden přemítání.

Foto: Maciej Biłas / CC BY-NC 2.0

V letošním létě chceme v programu zvlášť upozornit na tyto momenty. Od 5. do 8. července se podruhé uskuteční ´víkend přátelství´ mezi křesťany a muslimy s účastí představitelů obou náboženství. Od 19. do 26. srpna se bude konat ´týden přemítání´, který je zvlášť vyhrazen pro mladé od 18 do 35 let a který bude mít speciální program k tématu ´Prohlubovat zdroje radosti´,“ uvádí organizátoři.

Do Taizé vyrazí z ČR i letos Ekumenický autobus, v podobném termínu jako loni: autobus pojede z Prahy v sobotu 4. srpna 2018 ve 22.00 a přijede zpátky do Prahy v pondělí 13. srpna kolem 5.00. Již tradičně se cestou tam zastaví v Cluny a cestou zpátky ve Strasbourgu.

Autobus již tradičně připravuje Komise pro mládež Ekumenické rady církví, která letos také vypravuje o týden dřív autobus na trase Prostějov – Brno – Praha – Taizé: https://spolecna-cesta-do-taize.webnode.cz.

Přihlášky najdete na adrese https://goo.gl/forms/FAUX6Miz7QzaETu52, více informací je k dispozici na facebookovém profilu: Ekumenický autobus do Taizé 2018 nebo blog https://autobusdotaize.signaly.cz. Kontakt e-mail: busdotaize@gmail.com, telefon: 775 046 027 (Martin Molnár).

Představený komunity bratr Alois bude v Ženevě během návštěvy papeže Františka Světové rady církví 21. června. Při příležitosti 70. výročí SRC také napsal pozdravné poselství pro pastora Olava Fykse Tveita. Od 8. do 12. srpna se pak v Hongkongu uskuteční sedmá asijská etapa pouti důvěry Taizé. Shromáždí se k ní mladí lidé z Asie i dalších míst.

Taizé je ekumenická mezinárodní komunita, ve které spolu žije přes sto řeholních bratrů pocházejících z různých národností i církevních tradic. Každoročně malou francouzskou vesničku Taizé, kde bratři žijí, navštíví desetitisíce mladých lidí z celého světa, kteří zde mohou načerpat novou energii, objevit, co je v jejich životě důležité, a prožít radost z prostého společenství.

(Zdroj: www.taize.fr, Cirkev.cz)

Autor článku: Tomáš Tetiva