Územní partneři k budoucnosti politiky soudržnosti společně

Datum publikace22. 6. 2018, 15.00

V pátek 22. června 2018 byl představen dokument Společný postoj územních partnerů k budoucí politice soudržnosti po roce 2020, který je výsledkem setkávání šesti subjektů nad tématem dalšího čerpání finančních prostředků EU. Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Národní síť místních akčních skupin, Asociace krajů ČR, Spolek pro obnovu venkova a Česká biskupská konference se tak prezentuje jako kompaktní skupina subjektů se společným postojem v oblasti projektů hrazených z EU fondů.

Ilustrační foto: Jiří Strašek

Mottem tohoto společného postoje a pozice pro další vyjednávání je vzájemný respekt, úcta a solidarita. Samotné teze jsou pak rozděleny do 2 základních oblastí:

1.  Jednoduchou a efektivní implementaci - zde je cílem, aby budoucí politika soudržnosti byla jednodušší, lépe přístupná pro konečného žadatele. ČR by neměla zavádět zbytečná omezení nad rámec pravidel Evropské komise, což se týká i problematiky veřejné podpory.

2. Integrované nástroje a územní dimenzi - mezi územními partnery panuje obecná shoda na podpoře využívání územních nástrojů i budoucím programovém období - zejména čerpání prostřednictvím Místních akčních skupin a Integrovaných teritoriálních investic. Důležité je, aby byly nastaveny opravdu dle potřeb daného území. Do jejich přípravy i implementace by měli být zapojeni všichni relevantní partneři v území vč. neziskového sektoru a církví. Při jejich implementaci by pak neměli být opomíjeni žádní žadatelé.

Smyslem setkávání 6 uvedených partnerů je ukázat, že je tady skupina územních partnerů, kteří mají společné názory na základní principy nastavení politiky soudržnosti.

Kohezní politika neboli politika soudržnosti je soubor opatření, která mají za cíl zejména snížení sociálních a ekonomických rozdílů mezi jednotlivými regiony EU.

(Zdroj: Odbor Evropských fondů ČBK)

Autor článku: František Jemelka