Novinky COMECE z Bruselu

Datum publikace26. 6. 2018, 15.00

V Bruselu naleznete sídlo COMECE, tj. Komise biskupských konferencí zemí EU. Minulý týden jsme ho navštívili během informační cesty pro katolické novináře po institucích EU. Hovořili jsme zde s jejím generálním sekretářem Olivierem Poquillonem OP a zeptali se Marka Mišáka, jakými tématy se v poslední době COMECE nejvíce zabývá.

Foto Marka Mišáka: COMECE

„COMECE sdružuje 28 biskupských konferencí, včetně Velké Británie, a jejím hlavním úkolem je vytvářet prostor pro dialog mezi církví a evropskými institucemi a propagovat katolickou vizi v Evropě,“ řekl na úvod našeho setkání její generální sekretář Olivier Poquillon OP. Biskupové se schází dvakrát ročně na plenárním zasedání v Bruselu; Česká republika je zde zastoupena královéhradeckým biskupem Mons. Janem Vokálem, který je jedním ze čtyř místopředsedů komise.

Oblastmi, kterými se COMECE zabývá, jsou především migrace a azyl, etika, zdraví a vývoj, ekologie a udržitelnost, právní záležitosti, základní práva, mezikulturní dialog a vzdělávání, sociální a ekonomická politika, vnější akce a svoboda náboženství.

Markovi Mišákovi, který je zahraničněpolitickým poradcem COMECE, jsme položili pár otázek:

Jaká je budoucnost vztahu katolické církve a Evropské unie?

„Velmi úzce debatujeme s Evropskou unií o její budoucnosti. V říjnu 2017 se konala ve Vatikánu velká konference se Svatým stolcem na téma budoucnost Evropy, jak znovu promyslet evropský projekt. Pozvali jsme 350 účastníků z celé Evropy z různých oblastí, ať už politické, akademické, náboženské a stejně tak i z občanské společnosti. A toto je téma, kde Evropská unie má zájem si vyposlechnout náš hlas a naši vizi o budoucnosti.

Další setkání plánujeme na evropské úrovni zde v Bruselu, ale zároveň počítáme i s aktivitou jednotlivých místních biskupských konferencí, které by nyní měly přinést tento duch dialogu o evropských záležitostech i do místního národního kontextu.“

Jaké jsou oblasti a současné priority, kterými se COMECE zabývá?

„COMECE sleduje, monitoruje a vede dialog o všech oblastech a kompetencích Evropské unie. Nejdůležitější témata, kterým se věnuje, je otázka migrace, sociální spravedlnosti, rozvoje a šíření míru a pokoje ve světě.“

Můžete uvést nějaký příklad odezvy Evropské unie na podanou ruku církve z poslední doby?

„Konkrétně bych připomněl otázku západního Balkánu, neboť toto téma je nyní dost preferované v agendě evropských institucí, a také si myslím, že je potřebné vnést církevní a náboženskou vizi do tohoto tématu.

Proto jsme minulý týden pozvali do Bruselu zástupce mezinárodní biskupské konference sv. Cyrila a Metoděje ze západního Balkánu (tato biskupská konference sdružuje devět biskupů ze Srbska, Černé Hory, Makedonie a Kosova) a otec biskup Mons. László Nemet, S.V.D. se setkal s Evropskou komisí, zahraniční službou. Ze strany evropských institucí byl vidět opravdivý zájem o vizi církve v souvislosti s evropskou budoucností pro západní Balkán. Otec biskup připomněl, že je potřeba se zaměřit především na rozvoj mladých lidí, vytvořit jim příležitosti v daném regionu, aby nemuseli odcházet se svými rodinami, a dále zdůraznil potřebu zachovat náboženskou diverzitu v tomto regionu. Z jednání bylo vidět, že Evropská unie má otevřený postoj k tomuto tématu a přislíbila podporu a pomoc.“

Další informace o této instituci naleznete na: www.comece.eu.

Autor článku: Radka Blajdová