Konference o ekologii připomene třetí výročí Laudato Sì

04. 07. 2018 Rubrika: Papež František
Tři roky od publikace papežské encykliky ‘Laudato Sì’ připomene mezinárodní konference o ekologii, která se bude konat zítra a pozítří ve Vatikánu. Konference se budou účastnit zástupci Vatikánu a experti na klimatické změny, zahajovat ji bude kardinál Peter Turkson, prefekt Dikasteria pro integrální lidský rozvoj.

Foto: United Nations / CC BY-NC-ND 2.0

Podle něj konference usiluje o zásadní změny v politice a životním stylu směrem k ochraně Stvoření. Vysvětli, že cílem je, aby si lidé uvědomili závažnost situace.

Všichni víme, že korálové útesy umírají; všichni víme, že velryby vyplavené na pobřeží mají útroby plné plastu; víme, že když se zvyšuje teplota oceánů, tak se z nich uvolňuje metan; známe dopady všeho, co se děje: tání ledovců, mizející ostrovy, stále ničivější hurikány – všechno to známe,“ uvedl kardinál Turkson.

Co bychom měli ještě vědět, abychom se rozhodli pro změnu?“ dodal.

Dále řekl, že v encyklice papež František vyjádřil hlubokou důvěru ve schopnost člověka měnit věci k lepšímu, pokud se nechá vést Boží vůlí.

Ano, můžeme věci měnit, ale musíme se otevřít Bohu a jeho milosti. Pokud se omezíme jenom na technologie, nedostaneme se příliš daleko,“ prohlásil s tím, že potřebujeme opravdovou konverzi srdce.

Prohlásil, že jeho dikasterium chce jít příkladem, a proto hodlá ve Vatikánu instalovat automaty na vodu, takže už nebude třeba kupovat vodu v plastikových lahvích. Dále jsou v plánu instalace solárních panelů a dobíjecích stanic pro elektrická vozidla.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva