Ekumenická porota na 53. MFF Karlovy Vary udělila svoji cenu izraelskému snímku Geula

09. 07. 2018 Rubrika: Domácí
Z dvanácti snímků, které byly na karlovarském filmovém festivalu zařazeny do hlavní soutěže, ekumenická porota udělila svoji cenu izraelskému dramatu Geula.

Foto: Oslavy 25 let působení ekumenické poroty na MFF Karlovy Vary se zúčastnili (zleva): vedoucí pražského studia tv Noe Lukáš Jirsa, bývalý synodní senior ČCE Joel Ruml, plzeňský biskup Tomáš Holub a kněz Petr Vacík SJ.

Snímek Geula režisérské dvojice J. Madmonyho a B. Y. Yacova vypráví o muži, který skrze snahu zachránit život své smrtelně nemocné dcery prochází procesem vlastního vysvobození a smíření. Tématem nadějeplného příběhu je také víra v Boha, která je v ortodoxním židovství svázána řadou pravidel a nařízení, jež jsou mnohdy v konfliktu s potřebami skutečného života.

Představitel hlavní role Moshe Folkenflik navíc od hlavní festivalové poroty získal cenu za mužský herecký výkon.

Ekumenická porota také udělila dvě zvláštní uznání a to českému filmu Všechno bude (O. Omerzu, ČR/Slovinsko/Polsko/Slovensko, 2018) a snímku Miriam lže (Miriam miente, N. Cabral, O. Estrada, Dominikánská republika, Španělsko, 2018).

Členové ekumenické poroty 53. MFF Karlovy Vary:

Michael Otřísal (ČR) - kazatel ČCE, kameraman, spolupracovník televize Noe a ČT

David Sipoš (Slovinsko) - producent, režisér, kameraman

Milja Radovic (Velká Británie) - teoložka se zaměřením na film, média a kulturu, University of Edinburgh

Čtvrtstoletí ekumenické poroty

Ekumenická porota na letošním 53. MFF Karlovy Vary oslavila 25 let své existence. Slavnostního promítání filmu Lucky (J. C. Lynch, USA 2017), po němž následovala debata s vedoucím pražského studia televize Noe a filmovým publicistou Lukášem Jirsou a knězem Petrem Vacíkem SJ, se zúčastnil plzeňský biskup Tomáš Holub, bývalý synodný senior Joel Ruml či bývalý provinciál dominikánů Benedikt Mohelník OP.

Smysl ekumenické poroty

Ekumenická porota působí na významných filmových festivalech po celém světě. Sleduje hlavní soutěž a svoji cenu uděluje podle jasných kritérií: vysoká umělecká úroveň filmu se musí snoubit s kladením podstatných otázek týkajících se života člověka v současném světě a hodnoty, které film vyjadřuje, musí být v souladu s hodnotami evangelia. Porota sleduje etický, filozofický, duchovní i sociální rozměr filmu a jeho sílu zapůsobit na vnímavost diváků. Členy ekumenických porot jsou filmoví kritici, religionisté či duchovní, ale také filmoví tvůrci.

Činnost ekumenických porot organizuje katolická organizace SIGNIS (Světová katolická asociace pro komunikaci) a protestantská společnost INTERFILM. V České republice, kde ekumenické poroty působí na festivalu v Karlových Varech a ve Zlíně, se na jejich činnosti podílí televize Noe.

(Zdroj: SIGNIS)

Autor článku: Tomáš Tetiva