Úspěšné rozvojové projekty v Latinské Americe snižují počet migrantů

Datum publikace12. 7. 2018, 12.00

Díky projektům na zlepšení hospodářské a bezpečnostní situace se snižuje počet nelegálních migrantů, kteří přichází do USA. Za těmito projekty stojí především humanitární a rozvojová agentura americké katolické církve Catholic Relief Services (CRS) a další nevládní organizace.

Foto: Maren Barbee / CC BY 2.0

Počet migrantů, kteří bez povolení přicházejí do USA, se prudce snížil po lednu 2017, kdy se stal Donald Trump prezidentem. Avšak v březnu tohoto roku americké úřady zadrželi zhruba 37 tisíc migrantů, což je o 200 % více než v loňském roce. Počet zadržených dětí a mladistvých bez doprovodu vzrostl o 300 % a počet zadržených rodin dokonce o 700 %.

Podle biskupa Daniela Florese z pohraniční diecéze v texaském Brownsville počet imigrantů do USA klesl v oblastech, kde dochází k revitalizaci místních komunit.

Méně migrantů z El Salvadoru

Latinoamerické státní a církevní úřady jsou v kontaktu s Biskupskou konferencí USA, zejména v návaznosti na problém migrace. Biskup Flores řekl, že on osobně je v kontaktu s konzuláty zastupující El Salvador, Guatemalu a Honduras. „Byl jsem informován, že počet migrantů přicházejících např. z El Savadoru významně poklesl,“ řekl.

Proč lidé emigrují?

Abychom porozuměli, proč je méně migrantů, musíme nejdříve porozumět důvodům, proč lidé emigrují ze své vlasti. „Každá rodina dává přednost zůstat ve svém domově a pouze extrémní okolnosti jsou důvodem, proč lidé opouští svojí zemi s vidinou lepší budoucnosti,“ řekl biskup Flores.

Rozvoj snižuje migraci

Pokud se tedy odstraní „závažné hrozby“ v domovské zemi migrantů, pak to má přímý vliv na migraci jako takovou. CRS a ostatní nevládní organizaci právě o toto usilují v místních komunitách v El Salvadoru a Guatemale. Ve svých projektech se snaží o zlepšení ekonomické a bezpečnostní situace v těchto zemích ve spolupráci se státní správou a samosprávou.

Když dojde ke zlepšení situace a lidé se cítí bezpečněji se svými rodinami, je mnohem méně pravděpodobné, že budou chtít emigrovat,“ uvedl biskup Flores.

CRS v El Salvador

Nejmenší latinoamerická země El Salvador je také nejhustěji obydlená. Podle CRS jeden z pěti obyvatel emigroval kvůli „špatné ekonomické situaci a vysoké kriminalitě a násilí ve společnosti“. Podle Institutu pro migrační politiku je přibližně 2,1 milionu imigrantů z El Salvadoru v USA, více jich přichází už jenom z Mexika.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva