Ministranti se setkají s papežem

Datum publikace24. 7. 2018, 15.00

Více než 60 000 ministrantů je očekáváno příští týden v Římě, kde se bude konat od 30. července do 3. srpna Mezinárodní pouť ministrantů. Pořádá ji mezinárodní asociace ministrantů Coetus Internationalis Ministrantium (CIM) a ministranty doprovodí prezident asociace biskup Ladislav Nemet, S.V.D. ze Srbska (Zrenjanin). Registrováni jsou ministranti z 18 zemí a nechybí mezi nimi ani zástupci z České republiky. Mottem letošního setkání jsou slova Žalmu „Hledej pokoj a usiluj o něj“ (Ž 34,15b).

Foto: Ing. Stanislav Pospisil / Člověk a Víra

Ministrantská pouť do Říma se koná jednou za čtyři nebo pět let, a mezi hlavní účastníky patří převážně chlapci a dívky z Německa. Těch se letos očekává zhruba 50 000 a doprovodí je vedoucí sekce pro mládež Německé biskupské konference Stefan Oster, S.D.B. (z diecéze Passau). Další velká skupina ministrantů dorazí z Rakouska, ale nebudou chybět ani zástupci z jiných zemí, včetně České a Slovenské republiky.

Pouť organizuje Mezinárodní ministrantský svaz Coetus Internationalis Ministrantium (CIM) založený v roce 1960. Jeho úkolem je kromě pastorační a liturgické podpory vést ministranty k prosazování pokoje mezi jednotlivými národy, neboť i bez znalosti jazyka můžou společně sloužit u oltáře.

Mottem letošního setkání se stala slova Žalmu „Hledej pokoj a usiluj o něj“ (Ž 34,15b), která chtějí vyjádřit, že zejména mládež Evropy by měla zažít osobně společné pouto a hodnoty, aby se mohla podílet na spoluvytváření budoucnosti, uvádí oficiální web římské pouti romwallfahrt-minis.de. A pro ty, kteří se pohybují v blízkosti oltáře, toto platí ještě více, neboť služba ministrantů je znamením a pramenem společenství služby pro Ježíše Krista a nezná hranic.

Ministrantská pouť vyvrcholí v úterý 31. července papežskou audiencí v 18.00 na Svatopetrském náměstí. Celý týden se budou konat také mše svaté jednotlivých národů a diecézí v různých římských farnostech. Středeční program obohatí tzv. „Blind Date”, nebo-li „schůzka naslepo”. Znamená to, že na více než 300 různých místech v Římě se budou vzájemně poznávat ministrantské delegace z různých částí světa.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Romwallfahrt-minis.de, Radio Vaticana)

Autor článku: Radka Blajdová