Programové tipy Radia Proglas na 31. týden 2018

Datum publikace28. 7. 2018, 7.00

V týdnu od 30. července do 5. srpna naladíte první tematické pořady k blížícímu se 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka nebo Knihovničku věnovanou publikaci To že byl život? Tomáše Halíka.

V aktuálním týdnu zachytíte tyto bohoslužby: v úterý 24. července v 18.00 mši svatou z baziliky sv. Kříže v Kežmarku prostřednictvím radia Lumen, ve čtvrtek 26. července v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 27. července v 15.30 mimořádnou mši svatou z pouti k Božímu Milosrdenství ve Slavkovicích, v neděli 29. července v 9.00 mši svatou z kostela sv. Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný) a v pátek (bolestný) od 22.30 a v sobotu (světla) od 20.30.

V pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Křížové cesty.

V úterý 31. července od 20.15 naladíte reprízu rozhovoru s architektem Jaromírem Kročákem s titulem „Ač nejsem věřící, jsem silně věřící.“ Tak se vyjadřuje sám host relace, když hovoří o svém povolání jako o neustálé snaze vidět a přinést to dobré. Řeč bude například o rekonstrukci katedrály sv. Mikuláše v Českých Budějovicích nebo záchraně gotického hradu v Soběslavi.

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť patří k Domažlicím stejně jako dudácká muzika, starobylé nářečí či vynikající chodské koláče. Domažlice ve dnech 10. – 12. srpna opět ožijí pestrými kroji horního a dolního Chodska. Tradiční pozvánka na jeden z nejstarších českých folklorních festivalů vás čeká ve Folklorním okénku ve středu 1. srpna v 16.55.

90. výročí úmrtí Leoše Janáčka se pomalu blíží. Na návštěvu fojtství v Kozlovicích, kde se nachází expozice o tomto hudebním skladateli, se můžete vydat ve středu 1. srpna ve 20.15. Janáčkův Památník v Hukvaldech vám představí ve čtvrtek 2. srpna ve 20.15 David Jurečka. V pátek 3. srpna v 16.55 poslouchejte Oktávu zaměřenou na Janáčkovo Koncertní a orchestrální dílo.

Autobiografická kniha Tomáše Halíka To že byl život? sleduje autorovo dětství, atmosféru rodinného zázemí a jeho vysokoškolská studia. Napínavý příběh pokračuje jak v dobách těsně předrevolučních, tak během událostí sametové revoluce. Autor využívá autobiografii k přiblížení východiska svých úvah nad závažnými otázkami společnosti, které nezahrnují pouze církev a její směřování, ale i směřování a místo člověka v dnešní době. Nad knihou se společně zamýšlejí redaktoři Hana Svanovská a Filip Breindl v Knihovničce v neděli 5. srpna ve 13.20.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, kompletní program, audioarchiv a další informace naleznete na www.proglas.cz.

(Text připravila Sabina Hauserová)

Autor článku: Nela Fabiánová