Morální teologové diskutovali o překonávání bariér v církvi i ve světě

Datum publikace31. 7. 2018, 13.45

Ve dnech 26. až 29. července 2018 se v Sarajevu, hlavním městě Bosny a Hercegoviny, sešli katoličtí morální teologové, aby se společně zamýšleli nad tématem stavění mostů“ Konferenci pořádala síť Katolická teologická etika ve světové církvi pod předsednictvím amerického teologa Jamese Keenana a irské teoložky Lindy Hoganové. Účastníkům zaslal své poselství papež František, za domácí církvi je přivítal kardinál Puljić a pozvání přijal i kardinál Turkson z Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji.

Foto: archiv Petra Šticy

Cílem konference bylo stavět mosty mezi morálními teology z celého světa. Nebyla to jen prázdná slova, protože mezi zhruba 420 účastníky ze 78 zemí bylo mnoho teologů z Jižní Ameriky, Afriky, indického subkontinentu a Dálného východu.

Téma konference, stavění mostů, se projevilo na celém programu, který měl v první řadě umožnit navazování kontaktů. Páteční dopoledne věnované spíše osobním svědectvím o překonávání bariér naznačilo směr diskuse. Odpoledne zástupci pěti kontinentů hovořili o tématech důležitých pro jejich světadíly: v Africe to byla teologie osvobození a kontextuální teologie, v Asii mezináboženský dialog, v Evropě lidská práva, v Latinské Americe teologie lidu a v severní Americe etika ctností v sociálním kontextu. Evropu reprezentovali Michelle Beckaová z univerzity ve Würzburgu a Petr Štica z Karlovy univerzity, kromě něj se setkání účastnili ještě další čtyři akademici.

Sobota byla věnována klimatickým a politickým krizím a etice ve veřejném diskurzu. Pro českou situaci byl inspirativní zejména příspěvek Kennetha Himese z Bostnu, který komentoval politickou situaci ve Spojených státech. Kritizoval především chápání politiky jako „zero sum game“, tedy představu, že politika je hra, v níž mohou jedni získat jen tolik, kolik druzí ztratí. V takové situaci ale chybí motivace pro hledání konsensu a dohod výhodných pro všechny strany.

Nedělní diskuse se točily kolem smíření (Kolumbie, Keňa) a celkovém dopadu, jaký může mít spolupráce na sociální problémy (USA, Jihoafrická republika, Filipíny a Kolumbie).

(Autor: Dominik Opatrný, redakčně upraveno)

Autor článku: František Jemelka