Katolický týdeník: Strach není dobrý společník

Datum publikace2. 8. 2018, 10.00

„Nebojte se!“ Věta, kterou pronesl Ježíš ke svým ustrašeným učedníkům a která stála na počátku jejich přerodu v odvážné apoštoly. Ta dvě slova se v Bibli objevují často. Bůh mnohokrát ujišťuje člověka, že strach mu není dobrým společníkem.

Foto: archiv KT

Stejná slova „Nebojte se!“ zazněla i o téměř dva tisíce let později na počátku demontáže komunistického totalitního režimu v Evropě. Pronesl je Jan Pavel II. při své první návštěvě rodného Polska v roce 1979. Když měl přijet, tamní polský komunistický režim vsadil na osvědčený recept, a aby odradil lidi od návštěvy papežských bohoslužeb, začal ve společnosti šířit poplašné zprávy, že je mezi lidmi epidemie nakažlivé nemoci a že účastí na společných shromážděních ohrozí vlastní zdraví či životy. Přesto jich přišly statisíce. Překonaly strach. A po papežově pověstné výzvě „Nebojte se!“ dokráčeli Poláci postupně jako první komunistická země v Evropě ke svobodě. My jsme se naopak přestali bát, až když režim skomíral.

Možná i zde leží jeden z klíčů k našim dnešním strachům. „Komunisté nás totiž naučili žít uzavřeni ve svém vlastním baráku a o nic se nestarat,“ poznamenal v nedávném rozhovoru pro KT P. Ladislav Heryán. Radost z nabyté svobody v roce 1989 pak netrvala dlouho a brzy se začalo mluvit o tzv. ukradené revoluci. „Po revoluci totiž naši zemi převálcovala vlna rychlých zbohatlíků, divoký kapitalismus, který s polovinou společnosti totálně zametl. Z toho, co jsme nabyli, těží dnes jen někteří, zatímco jiné tato vlna uzavřela v jejich světě, z něhož se nemají šanci nikdy dostat. Takže nemají žádné velké perspektivy, žijí v sociální pasti. Výsledkem je, že tito lidé mají strach a volí nějaké zachránce, kteří jim nalžou, že je z těch pastí dostanou. Nebo si volí lidi, skrze které se druhé polovině společnosti mstí. Naše společnost je takto rozryta,“ shrnul v rozhovoru výstižně P. Heryán.

Jak by se ale v této nelehké situace měli chovat křesťané? Nechceme-li se uzavřít do svých strachů, musíme tento „temný les plný démonů a čarodějnic“ (P. Heryán) nejen demaskovat, ale hlavně objevit, že Bůh náš svět neopustil a je tu s námi. Jeho ujištění „Nebojte se“ prochází ostatně celým Písmem (i tímto dnešním tématem) jako červená nit – od Davida až po Marii, pastýře a apoštoly. Vzpomeňme jen krásný Žalm 23, kde se praví: „I když půjdu roklí šeré smrti, nebudu se bát ničeho zlého, vždyť se mnou jsi ty.“ (Žalm 23,4)

(Autor této části anonce: Jan Paulas)

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Proti hladovění dětí

Založil organizaci  Mary´s Meals, která sytí každý den přes milion dětí v chudých zemích. Magnus MacFarlane-Barrow.

Tábory zaměřené na Krista

Může být letní tábor zároveň duchovní obnovou pro mladé lidi? Jump, který vzešel z katolické charismatické obnovy, a jeho „klony“ v dalších diecézích ukazují, že to jde.

Strach

Čeho všeho se dnes bojíme? Jak se máme jako křesťané ke strachu stavět? Téma KT napoví, jak uvádět do života výzvu Krista: „Nebojte se!“

Kdo půjde s námi do Stínadel?

Věřili byste, že z Mirka Dušína je stařeček? Zestárnul i Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Jejich dobrodružství ale stále láká. Letos už 80. rokem.

(Autor anonce: Jiří Macháně, KT)

Autor článku: František Jemelka