Papež František ocenil chilské biskupy za snahu napravit následky zneužívání v církvi

Datum publikace8. 8. 2018, 11.00

Vlastnoručně psaný dopis adresovaný Chilské biskupské konferenci odeslal v neděli Svatý otec. V něm ocenil úsilí biskupů vyrovnat se s jejich selháním v souvislosti s aférou sexuálního zneužívání v chilské církvi.

Foto: Mazur / catholicnews.org.uk / CC BY-NC-SA 2.0

V dopise dále napsal, že chilští biskupové přišli s „realistickými a konkrétnímiopatřeními proti sexuálnímu zneužívání. Poděkoval předsedovi Chilské biskupské konference za „poučný příklad“ sjednoceného církevního společenství. Kromě toho ocenil, že biskupové si uvědomují svoje selhání při řešení této aféry.

V dopise papež František píše, že „na něj udělala dojem reflexe, rozlišování a rozhodnutí“ v deklaraci chilských biskupů, ve které reflektovali tuto kauzu. Svatý otec uvedl, že považuje jejich opatření za „realistická a konkrétní“ a že budou „rozhodnoupomocí při řešení této krize.

Papež František vyjádřil, že největší dojem na něj učinil „příklad biskupského společenství, které je sjednoceno v Boží víře svatého lidu“. Podle něj je jejich příklad „poučný a je to něco, co pomáhá „budovat církev“.

Nechť vás Pán obdaruje za vaše úsilí o sjednocení společenství a pastorační snahu,“ napsal Svatý otec. Biskup Santiago Silva, kterému papež František adresoval dopis, poděkoval Svatému otci s tím, že jeho slova jsou pro biskupy 'útěchou a podporou na cestě nápravy, uzdravení a vyrovnání“.

Chilští biskupové se setkali minulý týden, aby diskutovali skandál sexuálního zneužívání v církvi a svoje selhání v této kauze. Po setkání zveřejnili společné prohlášení, ve kterém uznali svoje „selhání a opomenutí a slíbili pomoc při vyšetřování obvinění ze sexuálního zneužívání.

V prohlášení také požádali o odpuštění vzhledem k tomu, že nezvládli pomoci obětem, které utrpěly „závažnými hříchy a nespravedlnostmi ze strany kněží a celé církve“.

(Zdroj: Vatican News, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Tomáš Tetiva