Katolický týdeník: Čas pro mámu a tátu – jak si ho zařídit

Datum publikace10. 8. 2018, 15.01

„Kde máte děti? U babičky, nebo na táboře?“ Tuhle otázku možná o prázdninách slýcháme častěji než „Jak se máte?“. Během léta se nabízí jedinečný prostor „jen pro mámu a tátu“. Jak z něj čerpat i do všedních dní následujícího školního roku? Odpoví nový Katolický týdeník.

Foto: Člověk a víra

„Na první pohled to vypadá, že dovolená skýtá idylku pro manželskou komunikaci. Ustal stres, máme před sebou hodně času, objevujeme společně krásné krajiny, cítíme se volnější, netíží nás každodenní zaměstnání. Zdá se, že všechno nahrává tomu, abychom zase našli jeden druhého, vychutnali lásku,“ píše David Sonet ve své knížce Miláčku, netrap mě (Karmelitánské nakl.).

„Je to, jako když zalijete kytičku, která už vodu opravdu potřebovala,“ poznamenala jedna manželka o dnech, které mohou v létě trávit s manželem jen sami dva. Pár dní či týdnů – anebo jen večerů – bez dětí může být posilou pro celý další rok. Ale může to být také nadlidský výkon. Pro oba. Jak uvádí rodinný terapeut David Sonet ve výše zmíněné knize, pokud pár během roku komunikuje většinou dobře a dostatečně, prázdniny mohou přispět k ještě vřelejšímu vztahu. To ale není vždy samozřejmé.

Když jsme pokládali manželským párům anketní otázku „Jak trávíte váš čas bez dětí?“, překvapivé množství lidí se omlouvalo, že nemohou odpovědět, protože ten společný čas prostě nemají. Někteří byli ochotni odpovídat, ale chtěli zůstat v anonymitě. Je to možná až příliš citlivé téma.

Nemáme na sebe čas

Velmi často vidím, že páry nemají čas pro sebe a jedou takzvaně v „rodičovském módu“. Jejich život se točí jen kolem dětí. A když už ten prostor dostanou, neumějí ho zužitkovat. Neumějí si spolu povídat,“ popisuje Marie Macounová z Rodinného centra Praha, které pořádá různé pobytové kurzy pro rodiny. V tuto chvíli se zrovna nachází jako lektorka na Týdnu pro rodiny s dětmi kousek od Příchovic. „Chtěli jsme nabídnout rodičům, kteří mají ještě hodně malé děti a nemohou je poslat na tábor nebo někam jinam, aby měli čas spolu mluvit, jít na skleničku. A my se jim tady mezitím o děti postaráme,“ vysvětluje myšlenku letních pobytů, které centrum nabízí. Podle ní se bohužel mnozí lidé odnaučili mluvit o jiných věcech než těch provozních. Jejich život se až příliš točí okolo dětí a je pro ně těžké vracet se k párovým tématům a být jen sami dva. „Je důležité, aby si ti dva uvědomili, že manželství je dům, ve kterém bydlí rodičovství. Když manželství nebude fungovat, tak do toho domu bude pořádně pršet,“ zdůrazňuje Marie Macounová.

Rodinná poradkyně a lektorka Marie Nováková míní, že společný čas pro mámy a táty je nezbytný i z toho důvodu, že se pořád měníme, a tak se musíme opakovaně poznávat. Což znamená nejen spolu mluvit, ale také naslouchat, být spolu – „aby se mi manžel neztrácel a nevzdaloval, a abych se neztrácela a nevzdalovala já jemu,“ vysvětluje Marie Nováková. Pocit, že společného času je málo, ale nemusí být špatný. Můžeme si vzpomenout, že na začátku naší známosti jsme spolu trávili hodně času, a pořád nám to přišlo málo. I po letech může být tedy pocit, že na sebe máme málo času, znamením, že se potřebujeme a že chceme s tím druhým být. „Ale také to ukazuje na další věc: že ten čas jednoho pro druhého se neudělá sám od sebe, ale že ho musíme aktivně hledat,“ zdůrazňuje Marie Nováková.

Pokračování v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Ukrajinští řeckokatolíci nabírají dech

„Tvou tvář hledám, Pane,“ zní letošní motto příprav na významná výročí mukačevské řeckokatolické eparchie. Ta vbrzku oslaví 250 let od svého oficiálního uznání a 375 let tzv. Užhorodské unie, která znamenala vstup do plného společenství s Římem.

Téma: Konvertité

Tematická dvoustrana napoví, co prožívají mladí konvertité. A také připomene, že vlastní obrácení bychom si měli připomínat každý den.

Papež terčem falešných zpráv

Spiknutí ve Vatikánu! Je papež vůbec katolík?  Utopický ničitel evropské identity. Kacíř! – Takové a podobné zprávy se objevují v médiích prakticky po celou dobu Františkova pontifikátu. Italští novináři v nedávno vydané knize falešné zprávy o papeži důkladně prověřili.

(Autor anonce: Jiří Macháně, KT)

Autor článku: František Jemelka