Mladí z celé Itálie putují do Říma na setkání s papežem

Datum publikace10. 8. 2018, 12.00

„Tisíce cest“ vede do Říma, kde se již o tomto víkendu od 11. do 12. srpna 2018 bude konat předsynodální setkání italské mládeže s biskupy a papežem Františkem organizované Italskou biskupskou konferencí. Mladí z celé Itálie vyrazili ze svých diecézí na pěší na pouť do věčného města již minulý pátek a svoje putování zakončí v Římě setkáním nazvaným Jsme tady.

Foto: Mauricio Artieda/CNA

Pouť „Tisíce cest“

Dva měsíce před zahájením Synody o mládeži uspořádala Sekce pro mládež Italské biskupské konference pěší pouť „Tisíce cest“, které vedou do italského hlavního města. Na čtyřicet tisíc mladých ze 195 diecézí celé Itálie se vydalo v minulém týdnu na cestu, aby se v Římě setkali se svými biskupy a papežem Františkem.

Účelem setkání je sejít se ke společné modlitbě za nadcházející Synodu o mládeži, která začne již v říjnu a je epochální událostí,“ uvedl P. Michele Falabretti, vedoucí sekce pro mládež Italské biskupské konference.

Mladí vyrazili po historických poutnických trasách vybaveni balíčkem poutníka, ve kterém nechyběl ani skleněný křížek s Ježíšovou tváří, deník poutníka či malý plátěný šátek s reprodukcí Turínského plátna.

„Jsme tady“, setkání v Římě

Pěší pouť vyvrcholí v sobotu 11. srpna ve večerních hodinách, kdy začne na antickém římském stadiónu Circo Massimo modlitební vigilie s papežem Františkem. Program zde bude pokračovat až do pozdních nočních hodin slavnostním večerem plným svědectví a hudby věnované kardinálům, biskupům a všem mladým. V Římě se očekává účast cca 70 000 mladých lidí doprovázených 120 biskupy.

O půlnoci, kdy program na Circo Massimo skončí, se začnou mladí poutníci přesouvat na svatopetrské náměstí. Cestou se budou moci zastavit v různých římských kostelech, ve kterých je připraven bohatý duchovní a kulturní program.

V neděli 12. srpna dopoledne bude slavena na náměstí sv. Petra mše svatá, kterou bude celebrovat kardinál Gualtiero Bassetti, předseda Italské biskupské konference. V 11 hodin dorazí na svatopetrské náměstí ve svém papamobilu také papež František, který se s mladými pozdraví a před modlitbou Anděl Páně pronese svoji promluvu. Svatý otec požehná také dary, které mladí přivezou v lednu příští roku na Světové dny mládeže do Panamy. Jedná se o kříž sv. Damiána a Marii Loretánskou.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Italská biskupská konference, Vatican News, SIR)

Autor článku: Radka Blajdová