Kam po divadelních prázdninách?

Léto a prázdniny nejsou časem odpočinku jenom pro děti, ale i pro herce. V září se však otevřou opět dveře divadel a my vám představíme výběr her, na které se můžete těšit.
Publikováno: 16. 8. 2018 11:00

Do Vršovického divadla v Praze můžete zavítat na křesťansky laděnou hru, kdy se setkává Terezie z Lisieux s filosofem Nietschem. Hru, ve které řádová sestra a ateista řeší život a smrt, režíroval Tomáš Vondrovic. Divadelní představení napsala bosá karmelitánka Bridget Edmanová, název představení je: Temná je noc / Terezie z Lisieux: Můj bratr Nietzsche.

I další hra, kterou uvedlo toto divadlo, je o řeholníkovi a jmenuje se František blázen. Představení vypraví o životě a smrti svatého Františka z Assisi, a sám autor one man show Jan Horák říká: „Když František kázal, tak při tom tančil a zpíval, proto je i vyprávění o Františkovi roztančené a rozezpívané. Byl to svým způsobem extremista; když plnil své poslání, tak nešetřil tělo, a tak se taky snažím moc nešetřit a zkoumat hranice svých sil. Vyprávění legend bylo u samého počátku evropského divadla, tak se inspiruji u jarmarečních vypravěčů a u začátků commedia dell´arte a hledám vyjádření, které je zábavné pro dnešního diváka. Mám totiž pocit, že vyprávění příběhů mezi lidmi ubývá, a tak chci vyprávět.“ Informace o představení naleznete na https://www.facebook.com/frantisekblazen/ 

V tomto pražském divadle zůstaneme, Mons. biskup Václav Malý doporučuje odlehčující představení Úča musí pryč, kterou režíroval Thomas Zielinski. Návštěvníci se mohou těšit na herce Davida Prachaře, Igora Chmelu a na Janu Janěkovou ml., Lindu Rybovou a Kateřinu Winterovou. Postavu učitelky na základní škole ztvárňuje Petra Špalková. Komedie s překvapivými dějovými zvraty by vás mohla na podzim pobavit. Kdo by ale rád navštívil divadelní hru s vážnějším tématem, tomu biskup Václav Malý doporučuje hru v Divadle v Dlouhé: Elektra. Sofoklovo drama staré více než  2 000 let o pomstě režírovala Hana Burešová a hlavní roli hraje Eva Hacurová.

V pražském Divadle v Řeznické ztvárnil Filip Cíl a Miroslav Táborský hlavní představitele divadelní hry Odvolání. Mladý seminarista se táže zkušeného kazatele na jeho postoje. Hra je cenná propracováním charakterů a hlavní myšlenkou, která se prolíná dějem - osobní odvaha každého z nás. Autor Bill C. Davis obdržel za hru ocenění Outer Critics Award a Moliere Award. O Boží existenci, lásce a smyslu života je představení ve stejném divadle: Poslední posezení u doktora Freuda, divadelní hru napsal Marek St. Germain a režíroval ji Radim Špaček. Zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud si povídá pár dní před smrtí s autorem fantasy literatury C. S. Lewisem.

Z Prahy se přesuneme do Ostravy do Divadla Petra Bezruče na inscenaci režírovanou Mariánem Amslerem Velký sešit od Agoty Kristofové. Dvojčata, malí kluci, jsou nuceni se vyrovnat se surovostí a válečným prostředím. Jak si poradí, aby v nepříznivých podmínkách přežili, se dozvíte právě v této hře.

(Zdroj: http://www.vrsovickedivadlo.cz/production/frantisek-blazen-one-man-show/)

Autor článku:
Nela Fabiánová

Související články

Další aktuality

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019