Kam po divadelních prázdninách?

16. 08. 2018 Rubrika: Domácí
Léto a prázdniny nejsou časem odpočinku jenom pro děti, ale i pro herce. V září se však otevřou opět dveře divadel a my vám představíme výběr her, na které se můžete těšit.

Do Vršovického divadla v Praze můžete zavítat na křesťansky laděnou hru, kdy se setkává Terezie z Lisieux s filosofem Nietschem. Hru, ve které řádová sestra a ateista řeší život a smrt, režíroval Tomáš Vondrovic. Divadelní představení napsala bosá karmelitánka Bridget Edmanová, název představení je: Temná je noc / Terezie z Lisieux: Můj bratr Nietzsche.

I další hra, kterou uvedlo toto divadlo, je o řeholníkovi a jmenuje se František blázen. Představení vypraví o životě a smrti svatého Františka z Assisi, a sám autor one man show Jan Horák říká: „Když František kázal, tak při tom tančil a zpíval, proto je i vyprávění o Františkovi roztančené a rozezpívané. Byl to svým způsobem extremista; když plnil své poslání, tak nešetřil tělo, a tak se taky snažím moc nešetřit a zkoumat hranice svých sil. Vyprávění legend bylo u samého počátku evropského divadla, tak se inspiruji u jarmarečních vypravěčů a u začátků commedia dell´arte a hledám vyjádření, které je zábavné pro dnešního diváka. Mám totiž pocit, že vyprávění příběhů mezi lidmi ubývá, a tak chci vyprávět.“ Informace o představení naleznete na https://www.facebook.com/frantisekblazen/ 

V tomto pražském divadle zůstaneme, Mons. biskup Václav Malý doporučuje odlehčující představení Úča musí pryč, kterou režíroval Thomas Zielinski. Návštěvníci se mohou těšit na herce Davida Prachaře, Igora Chmelu a na Janu Janěkovou ml., Lindu Rybovou a Kateřinu Winterovou. Postavu učitelky na základní škole ztvárňuje Petra Špalková. Komedie s překvapivými dějovými zvraty by vás mohla na podzim pobavit. Kdo by ale rád navštívil divadelní hru s vážnějším tématem, tomu biskup Václav Malý doporučuje hru v Divadle v Dlouhé: Elektra. Sofoklovo drama staré více než  2 000 let o pomstě režírovala Hana Burešová a hlavní roli hraje Eva Hacurová.

V pražském Divadle v Řeznické ztvárnil Filip Cíl a Miroslav Táborský hlavní představitele divadelní hry Odvolání. Mladý seminarista se táže zkušeného kazatele na jeho postoje. Hra je cenná propracováním charakterů a hlavní myšlenkou, která se prolíná dějem - osobní odvaha každého z nás. Autor Bill C. Davis obdržel za hru ocenění Outer Critics Award a Moliere Award. O Boží existenci, lásce a smyslu života je představení ve stejném divadle: Poslední posezení u doktora Freuda, divadelní hru napsal Marek St. Germain a režíroval ji Radim Špaček. Zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud si povídá pár dní před smrtí s autorem fantasy literatury C. S. Lewisem.

Z Prahy se přesuneme do Ostravy do Divadla Petra Bezruče na inscenaci režírovanou Mariánem Amslerem Velký sešit od Agoty Kristofové. Dvojčata, malí kluci, jsou nuceni se vyrovnat se surovostí a válečným prostředím. Jak si poradí, aby v nepříznivých podmínkách přežili, se dozvíte právě v této hře.

(Zdroj: http://www.vrsovickedivadlo.cz/production/frantisek-blazen-one-man-show/)

Autor článku: Nela Fabiánová