Programové tipy Radia Proglas na 36. týden 2018

Datum publikace31. 8. 2018, 9.00

V týdnu od 3. srpna do 9. září uslyšíte na Proglasu premiérové Čtení na pokračování – knihu Z. Kossakové: Úmluva, nový vzdělávací cyklus Úvod do knih Starého zákona a seriál Masaryk iritující a fascinující.

V aktuálním týdnu zachytíte tyto bohoslužby: v pondělí 3. září v 8 hodin mši svatou z kostela sv. Augustina v Brně u příležitosti zahájení nového školního roku, v úterý 4. září v 18.00 mši svatou ze studia Proglasu za zemřelé posluchače Proglasu, ve čtvrtek 6. září v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 7. září v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v sobotu 8. září v 10.30 mši svatou z baziliky Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje na Velehradě u příležitosti 90. výročí založení Kongregace sester sv. Cyrila a Metoděje, celebruje olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner, v neděli 9. září v 9.30 poutní mši svatou z kostela Narození Panny Marie ve Vranově u Brna, celebruje Mons. Václav Slouk.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný) a v pátek (bolestný) od 22.30 a v sobotu (světla) od 20.30.

V pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Křížové cesty.

Od 3. září, tedy od začátku nového školního roku, naladíte premiérové Čtení na pokračování. Bude jím známý a mnoha generacemi čtenářů oceňovaný román Zofie Kossakové Úmluva s podtitulem Příběh o Abrahamovi. Jedná se o historický příběh s biblickou tématikou, který zachycuje úsek ze slavných dějin židovského národa s Abrahámem jako hlavní postavou v čele. Autorka zde volně rozvíjí příběh ze Starého Zákona, přičemž čtenářsky atraktivním způsobem popisuje tehdejší orientální kulturu. Připravila redaktorka Hana Svanovská, načetla Kateřina Rýznarová ve zvukové režii Pavla Kunčara. Poslouchejte každý všední den v 11.05 a v 21.30.

Úvod do knih Starého zákona – to je název nového cyklu, který uslyšíte na Proglasu od pondělí 3. září. Dozvíte se, jak tyto knihy jejich autoři a redaktoři sestavili a jaké jsou jejich příběhy o vznikání. U každé knihy zazní také zastavení nad jejich základními teologickými otázkami a poselstvími. V závěru každého pořadu vám pravidelný host doc. Petr Chalupa přiblíží význam probírané knihy pro člověka žijícího v současnosti. Nenechejte si ujít každé pondělí v 16.00.

Sedmidílnou sérii pořadů Masaryk iritující a fascinující zachytíte v cyklu Dotýkání světla od pátku 7. září od 20.15. Profesor Ctirad Václav Pospíšil se z pohledu teologa se zamýšlí nad tím, jak Tomáš Gariggue Masaryk chápal Boha, Ježíše Krista a jaký měl vztah k církvím. Pořady jsou příspěvkem Proglasu k 100. výročí vzniku demokratické Československé republiky v roce 1918.

Kolo je skvělý dopravní prostředek, který nás může dovést do školy, ale taky kolem světa. Kolem světa na kole se vydala i Zuzka Klimková. Ta prozradí, jaké to je když tři roky šlapete do pedálů. A pokud budete v září hledat inspiraci na ideální kroužek, můžete zkusit třeba kolo. Jak to na takovém kroužku chodí, prozradil trenér a vášnivý jezdec na kole Tomáš Kalina. Kola se točí i Barvínku. Momo nasedne na svoje kunštátské kolo a roztočí už jen školní kolotoč. A v Barvínku naskakuje nová redaktorka Romča Odstrčilová. Roztočte to v úterý 4. září od 16.00.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, kompletní program, audioarchiv a další informace naleznete na www.proglas.cz.

(Autorka textu: Sabina Hauserová)

Autor článku: Nela Fabiánová