Lupa
Obsah Obsah
Portál

CCEE: Den modliteb za péči o stvoření doprovodí ekumenické setkání v Assisi

Datum publikace31. 8. 2018, 8.00
TiskTisk

V sobotu 1. září bude katolická církev už po čtvrté slavit Svěový den modliteb za péči o stvoření. Kromě toho se zapojí do ekumenické iniciativy nazvané “Čas stvoření” (Season of Creation), která v období od 1. září do 4. října vyzývá k modlitbám a aktivitám na ochranu životního prostředí. Rada evropských biskupských konferencí (CCEE) tuto iniciativu zahájí ekumenickým setkáním v Assisi.

Den modliteb za péči o stvoření ustanovil papež František v roce 2015 v návaznosti na svojí encykliku Laudato si´. V ní zdůraznil, že ekologická krize nás vyzývá k hlubokému duchovnímu obrácení: „Křesťané jsou povolání k ekologické přeměně, protože účinky jejich setkání s Ježíšem Kristem se projevují v jejich vztahu k okolnímu světu.“

Každoroční Světový den modliteb za péči o stvoření je podle Svatého otce příležitostí potvrdit osobní povolání každého člověka „být správcem stvoření“, příležitostí poděkovat Bohu za krásu jeho díla, které nám svěřil do péče a prosit ho o pomoc při ochraně tohoto stvoření, stejně jako o odpuštění za hříchy spáchané proti světu, v němž žijeme.

Iniciativa „Čas stvoření“ vzešla ze Světové rady církví a jejím cílem jsou modlitby a aktivity na ochranu přírody, k čemuž jsou vyzváni křesťané po celém světě. Datum začátku a konce této iniciativy odkazuje na východní a západní křesťanskou liturgickou tradici.

Den 1. září byl prohlášen dnem modliteb za životní prostředí ekumenickým patriarchou Demetros I. v roce 1989, neboť tento den začíná liturgický rok pravoslavné církve s odkazem na Boží stvoření světa. Den 4. října zase katolická církev slaví svátek Františka z Assisi, autora proslulé Písně tvorstva.

CCEE zahájí iniciativu “Čas stvořeníekumenickým setkáním v Assisi, kde se setkají zástupci nejrůznějších křesťanských organizací, za katolickou církev to bude Globální katolické klimatické hnutí. Delegaci CCEE povede kardinál Angelo Bagnasco, kardinál Janova a předseda CCEE.

Environmentální ekologie musí směřovat k integrální ekologii, tedy k ekologii člověka, což vyžaduje respekt k důstojnosti každé lidské bytosti, života a všeho, co z něj vyplývá, k životu od jeho početí až po přirozenou smrt - ano, všichni jsme součástí této integrální ekologie. Co se toho týče, tak všichni křesťané se ocitají ve světle stejné víry a mají stejnou zodpovědnost – proto je toto setkání v Assisi tak významné,“ řekl kardinál Bagnasco.

(Zdroj: ČBK, CCEE, WCC)

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou