Kardinál Nichols: Odcházíme z EU, ale zůstáváme součástí Evropy

10. 09. 2018 Rubrika: Zahraniční
Nedávno zavítal do Prahy kardinál Vincent Nichols, arcibiskup z Westminsteru a předseda Biskupské konference Anglie a Walesu. Důvodem jeho návštěvy byla cena, kterou mu předala organizace Pražská společnost pro mezinárodní spolupráci za jeho aktivity v boji proti obchodu s lidmi. Při té příležitosti jsme mu položili několik otázek týkajících se dopadů brexitu na situaci britské katolické církve.

Foto: Stanislav Zeman / Arcibiskupství pražské

Jaký bude dopad brexitu na situaci britské katolické církve ve vztahu k EU?

Jsem místopředseda Rady evropských biskupských konferencí. Je důležité si uvědomit, že rozhodnutí opustit EU není rozhodnutí opustit Evropu. Z mého katolického úhlu pohledu není možné odejít z Evropy. Jsme jedna církev, máme stejné vyznání, sdílíme společnou víru s dalšími křesťanskými církvemi a intenzivně pracujeme v oblasti náboženství na evropské úrovni. To znamená, že instituce EU by se neměly identifikovat s Evropou jako takovou, neodcházíme z Evropy. Británie vyjednává s evropskými institucemi a věřím, že to povede k uspokojivému závěru. Je zcela mimo debatu, jak řekla premiérka, že by Británie měla zůstat v izolaci. Zůstáváme součástí evropské rodiny.

Budou katolické organizace a instituce ve stejné situaci i po brexitu?

Nemyslím si, že participace katolické komunity v evropských strukturách by se měla nějak zásadně měnit. Může se např. jednat o jisté technické změny třeba v COMECE, která zastupuje katolickou církev při EU. Může se jednat o změnu statutu členství, ale participace zůstane stejná. A všechny ostatní katolické organizace, které nejsou zakotvené v institucích EU, ale fungují na společném základě víry a společné vize, u nich se nebude měnit nic.

Jak vidíte budoucnost Velké Británie v post-brexitové éře? Jaká vnímáte atmosféru v široké veřejnosti?

Žijeme v době určité nejistoty. Je to perioda vyjednávání a podle mé zkušenosti je nemožné ho vést veřejně, musí to být jednání mezi partnery. Tím ale zůstává ve veřejném prostoru trochu vakua, které se pak zaplňuje nejrůznějšími spekulacemi. Můj dojem je, že politici jsou pragmatici a nakonec přijmou rozhodnutí, které bude minimalizovat škody vůči lidem. Proto tedy doufám, že budoucí pragmatické řešení bude preferovat dobro populace jako to nejdůležitější.

(Zdroj: ČBK, Proglas)

Autor článku: Tomáš Tetiva