Papež připomene v Palermu 25. výročí smrti Pina Puglisiho, bojovníka proti mafii

V sobotu 15. září se papež František vydá na pastorační návštěvu Sicílie. Nejprve ho čeká setkání s věřícími ve městě Piazza Armerina v provincii Enna a poté se přesune do Palerma. Zde bude na nábřeží celebrovat slavnostní mši svatou s liturgickou památkou blahoslaveného Pina Puglisiho, jehož 25. výročí smrti si tuto sobotu připomínáme. Pino Puglisi je označován za prvního mučedníka organizovaného zločinu.
Publikováno: 14. 9. 2018 13:30

„Návštěva papeže Františka zde v Palermu v den 25. výročí zavraždění mého bratra Pina Puglisiho je pro naši rodinu velkou radostí. Naplňuje nás hrdostí a vzbuzuje v nás velké emoce,“ uvedl Francesco Puglisi, mladší bratr blahoslaveného. Kromě nadcházející návštěvy vychází v těchto dnech také nová kniha Fulvia Scaglioneho: Otec Pino Puglisi. Mučedník mafie, poprvé ve vzpomínkách své rodiny.

Puglisi ve svých kázáních často napadal mafii  

Blahoslavený Pino (Giuseppe) Puglisi se narodil 15. září 1937 v palermské čtvrti Brancaccio, kde byl také jeho život v den jeho narozenin 15. září 1993 mafií ukončen, poté, co byl několikrát týrán.

Pino Puglisi se stal v roce 1960 katolickým knězem a během své pastorační činnosti se věnoval především mládeži, kterou vedl od nástupu na cestu zločinu. Ve svých kázáních často velice ostře napadal mafii a tradiční mafiánské struktury společnosti. Jeho činnost způsobila mafii v Palermu takové potíže, že se Giuseppe Graviano, mafiánský šéf vládnoucí Brancaccii, rozhodl nerespektovat obvyklou nedotknutelnost kněží, a když nepomohlo ani surové zmlácení, nechal Puglisiho zavraždit. Jde o jeden z hlavních zločinů, které soud v roce 1999 Gravianimu prokázal a které mu vynesly doživotní vězení.

Pino Puglisi byl prvním blahoslaveným, kterého papež František v roce 2013 vyzdvihl k úctě oltáře, pouhých 20 let po své mučednické smrti. Pino Puglisi je označován za prvního mučedníka organizovaného zločinu.

PROGRAM PAPEŽOVY NÁVŠTĚVY DIECÉZE PIAZZA ARMERINA A PALERMA: 

Sobota 15. září 2018

7.00       Odlet z letiště v Římě/Ciampino

7.50       Přistání na letišti v Catanii a přestup do helikoptéry

8.30       Přistání helikoptérou na sportovním stadionu San Ippolito ve městě PIAZZA ARMERINA (v provincii ENNA)

                UVÍTACÍ CEREMONIÁL

Přijetí biskupem Piazza Armeriny Mons. Rosariem Gisanou, prefektem Enny Marií Ritou Leonardi a starostou Piazza Armeriny Filippem Miroddim

9.00       Náměstí Evropy: SETKÁNÍ S VĚŘÍCÍMI – Promluva Svatého otce

10.00     Přejezd na stadion San Ippolito a přelet helikoptérou do Palerma

                ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL

10.45     Přílet do přístavu v PALERMU

Přijetí arcibiskupem Palerma Mons. Corradem Loreficem, prezidentem Regionu Sicílie Nellem Musumecim, prefektem Palerma Antonellou De Miro a starostou Palerma Leolucou Orlandem

11.45     Nábřeží Foro Italico: MŠE SV. S LITURGICKOU PAMÁTKOU BLAHOSLAVENÉHO PINA PUGLISIHO – oslava 25. výročí jeho smrti – Homilie Svatého otce

13.30     Misijní dům naděje a lásky (založen laikem Biagiem Contem): oběd s hosty domu a zástupci vězňů a přistěhovalců

15.00     Farnost sv. Gaetana ve čtvrti Brancaccio: soukromá návštěva domu bl. Pina Puglisiho a náměstí Garibaldi, kde byl zabit

15.30     Katedrála: SETKÁNÍ S KLÉREM, ŘEHOLNÍKY A SEMINARISTY – Promluva Svatého otce

17.00     Náměstí Politeama: SETKÁNÍ S MLADÝMI – Promluva Svatého otce

18.30     Odlet z letiště v Palermu

                ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL

19.20     Přílet na letiště v Římě/Ciampinu

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News, Wikipeida)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019