Papež připomene v Palermu 25. výročí smrti Pina Puglisiho, bojovníka proti mafii

Datum publikace14. 9. 2018, 11.30

V sobotu 15. září se papež František vydá na pastorační návštěvu Sicílie. Nejprve ho čeká setkání s věřícími ve městě Piazza Armerina v provincii Enna a poté se přesune do Palerma. Zde bude na nábřeží celebrovat slavnostní mši svatou s liturgickou památkou blahoslaveného Pina Puglisiho, jehož 25. výročí smrti si tuto sobotu připomínáme. Pino Puglisi je označován za prvního mučedníka organizovaného zločinu.

„Návštěva papeže Františka zde v Palermu v den 25. výročí zavraždění mého bratra Pina Puglisiho je pro naši rodinu velkou radostí. Naplňuje nás hrdostí a vzbuzuje v nás velké emoce,“ uvedl Francesco Puglisi, mladší bratr blahoslaveného. Kromě nadcházející návštěvy vychází v těchto dnech také nová kniha Fulvia Scaglioneho: Otec Pino Puglisi. Mučedník mafie, poprvé ve vzpomínkách své rodiny.

Puglisi ve svých kázáních často napadal mafii

Blahoslavený Pino (Giuseppe) Puglisi se narodil 15. září 1937 v palermské čtvrti Brancaccio, kde byl také jeho život v den jeho narozenin 15. září 1993 mafií ukončen, poté, co byl několikrát týrán.

Pino Puglisi se stal v roce 1960 katolickým knězem a během své pastorační činnosti se věnoval především mládeži, kterou vedl od nástupu na cestu zločinu. Ve svých kázáních často velice ostře napadal mafii a tradiční mafiánské struktury společnosti. Jeho činnost způsobila mafii v Palermu takové potíže, že se Giuseppe Graviano, mafiánský šéf vládnoucí Brancaccii, rozhodl nerespektovat obvyklou nedotknutelnost kněží, a když nepomohlo ani surové zmlácení, nechal Puglisiho zavraždit. Jde o jeden z hlavních zločinů, které soud v roce 1999 Gravianimu prokázal a které mu vynesly doživotní vězení.

Pino Puglisi byl prvním blahoslaveným, kterého papež František v roce 2013 vyzdvihl k úctě oltáře, pouhých 20 let po své mučednické smrti. Pino Puglisi je označován za prvního mučedníka organizovaného zločinu.

PROGRAM PAPEŽOVY NÁVŠTĚVY DIECÉZE PIAZZA ARMERINA A PALERMA:

Sobota 15. září 2018

7.00       Odlet z letiště v Římě/Ciampino

7.50       Přistání na letišti v Catanii a přestup do helikoptéry

8.30       Přistání helikoptérou na sportovním stadionu San Ippolito ve městě PIAZZA ARMERINA (v provincii ENNA)

UVÍTACÍ CEREMONIÁL

Přijetí biskupem Piazza Armeriny Mons. Rosariem Gisanou, prefektem Enny Marií Ritou Leonardi a starostou Piazza Armeriny Filippem Miroddim

9.00       Náměstí Evropy: SETKÁNÍ S VĚŘÍCÍMI – Promluva Svatého otce

10.00     Přejezd na stadion San Ippolito a přelet helikoptérou do Palerma

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL

10.45     Přílet do přístavu v PALERMU

Přijetí arcibiskupem Palerma Mons. Corradem Loreficem, prezidentem Regionu Sicílie Nellem Musumecim, prefektem Palerma Antonellou De Miro a starostou Palerma Leolucou Orlandem