Programové tipy Radia Proglas na 38. týden 2018

V týdnu od 17. do 23. září můžete například navštívit Den otevřených dveří hlavní brněnské redakce Proglasu. Z programu se můžete těšit na rozhovor s tureckým spisovatelem Iskenderem Palou nebo pořad Mezi slovy věnovaný Mezinárodnímu dni Alzheimerovy choroby.
Publikováno: 15. 9. 2018 12:00

Foto: František Jemelka / TS ČBK

V aktuálním týdnu zachytíte tyto bohoslužby: v úterý 18. září v 18.00 mši svatou za posluchače přátele Proglasu z brněnského studia Proglasu, ve čtvrtek 20. září v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 21. září v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 23. září mimořádně v 10.00 mši svatou z baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce – Pouť Díkůvzdání. Celebruje olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný) a v pátek (bolestný) od 22.30 a v sobotu (světla) od 20.30.

V pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství.

Čtvrtou zářijovou sobotu 22. září vás Proglas zve na Den otevřených dveří do svých brněnských studií na Barvičově ulici 85. Přijďte se podívat, odkud naše-vaše rádio vysílá! Prohlédněte si naše prostory s průvodcem, nahlédněte do pracovního prostředí rozhlasu. Setkejte se s lidmi, jejichž hlasy obvykle jen slýcháte, a sami si vyzkoušejte, jak se mluví do mikrofonu. Na děti čeká zábavný program, na starší příznivce třeba pohled do historie Proglasu nebo hlasový workshop s Kateřinou Rýznarovou. Akci bude doprovázet vysílání našeho živého studia i tradiční občerstvení. Dveře brněnských studií Proglasu se otevřou v 9 hodin dopoledne, příležitost k návštěvě potrvá do 14. hodiny. Těšíme se na vás!

Šedesátiletý Iskender Pala studoval tureckou literaturu se zaměřením na klasickou poezii, dnes je profesorem klasické turecké literatury na Istanbulské kulturní univerzitě. Za svou akademickou i popularizační činnost získal několik ocenění. Vedle akademické činnosti píše romány s historickou tematikou, které dosahují statisícových nákladů a jsou nesmírně populární. V rámci Měsíce autorského čtení v Brně, zaměřeného tentokrát na autory pocházející z Turecka, s Iskenderem Palou rozmlouvala redaktorka Hana Svanovská. Rozhovor naladíte v pondělí 17. září ve 20.15.

Dvorním autorem večerních pohádek je pro Proglas už delší dobu pan Milan Kynčl. Specializuje se na skřítky lesní, skalní, domácí i vodníky a víly. Do úterního Kafemlýnku 18. září přijde představit svoji novou knížku o skřítkovi Kačírkovi a Modráčkovi, ale především prozradit, jak se dostal do školky a proč tam tak rád znovu chodí. Poslouchejte od 9.30.

21. září se připomíná jako Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Počet pacientů s tímto neurodegenerativním onemocněním mozku každým rokem přibývá. Co nemoc způsobuje? Jak se projevuje a jak ovlivňuje životy pacientů a jejich blízkých? Lze jí účinně předcházet? A když už propukne, existuje šance na její úplné vyléčení? O tématu hovoříme v cyklu Mezi slovy s naší přední odbornicí na tuto problematiku – docentkou Ivou Holmerovou ve čtvrtek 20. září od 9.30.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, kompletní program, audioarchiv a další informace naleznete na www.proglas.cz.

(Autorka: Sabina Hauserová / Radio Proglas)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Katoličtí skauti se setkají s papežem

Ve dnech 27. července až 3. srpna bude Itálie hostit Euromoot, setkání skautů patřících do Mezinárodní unie evropských skautů UIGSE. Na pět tisíc skautek a skautů z této větve katolicky inspirovaného skautingu se na zakončení týdenního programu setká s papežem Františkem.
19.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 30. týden 2019

V týdnu od 22. července se můžete těšit na dva tematické pořady o svatojakubském putování, Čtení na pokračování z knihy Pekařský učedník ze Znojma a hudební pořad Slyšte, lidé! s názvem Marian Friedl, beskydský chameleon.
19.07.2019

Papežská nadace Kirche in Not vyzývá k solidaritě se syrskými křesťany

Válka v Sýrii neskončila, zdůrazňuje ředitel papežské nadace Kirche in Not, Alessandro Monteduro. Od začátku války v roce 2011 věnovala nadace místním církvím zhruba 30 milionů 400 tisíc euro a nyní se rozhodla zahájit dva nové projekty.
19.07.2019

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019