Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež v Litvě: Křesťanský život vede vždy skrze kříž

Datum publikace24. 9. 2018, 10.00
TiskTisk

Papež František zahájil o víkendu návštěvou Litvy svoji apoštolskou cestu do pobaltských států. Jeho cesta byla naplánovaná k 100. výročí nezávislosti pobaltských států. V Litvě, kde žije největší katolická komunita v této oblasti, papež navštívil Vilnius a Kaunas. Víkendová návštěva Litvy vyvrcholila mší, kterou navštívilo zhruba 100 tisíc věřících.

Foto: Vatican Media

Budoucnost v dialogu

Papež František vyzval Litevce, aby čerpali sílu z historické zkušenosti své země a budovali její budoucnost na základě dialogu, otevřenosti a porozumění, což může být pro mezinárodní společenství a zejména EU dobrou lekcí.

Svatý otec dále řekl, že uplynulé století bylo poznamenáno četnými zkouškami a utrpením jako byly „věznění, deportace, dokonce mučednictví“. K oslavám stého výročí nezávislosti Litevcům připomněl, že je třeba „oživit vzpomínku na všechny tyto události, abyste zůstali v kontaktu se vším, co vás jako národ utvořilo, a dokázali nahlédnout budoucnost v duchu dialogu a sjednocení se všemi obyvateli této země“.

Litevská pohostinnost

Papež ocenil Litevce za jejich pohostinnost při poskytování útočiště lidem z nejrůznějších etnických skupin a náboženství. Podle něj celá společnost žila společně v míru, dokud se neobjevila totalitní ideologie, která začala rozsévat násilí, nedůvěru a netoleranci. Svatý otec proto vyzval Litevce k toleranci, pohostinnosti, respektu a solidaritě s tím, že právě tyto vlastnosti jim pomohly vyrůst jako národu.


Nikdy neustupujte potížím

V sobotu se papež František setkal s mladými lidmi ve Vilniusu. Během setkání jim připomněl, že se nikdy nesmí vzdát, pokud čelí problémům, protože jenom tak se mohou účastnit „Ježíšovy něžné revoluce“.

Vaše životy nejsou divadlo; jsou skutečné a konkrétní,“ řekl Svatý otec v sobotu mladým lidem shromážděným na katedrálním náměstí v litevském hlavním městě Vilniusu. Vysvětlil jim, že 'pokud by byl život divadelním kusem nebo videohrou, tak by byl omezen na přesný čas a měl začátek a konec, kdy padne opona nebo jeden tým vyhraje hru“.

Život ale měří čas jinak; je ozvěnou tlukotu Božího srdce,“ dodal papež František.

Křesťanský život vede skrze kříž

V neděli vyvrcholila návštěva Svatého otce v první z pobaltských republik mší pod širým nebem v parku Santakos v litevském Kaunasu. Papež ji sloužil na stejném místě jako před 25 lety sv. Jan Pavel II. Podle odhadů se mše zúčastnilo více než 100 tisíc věřících.

Během mše svaté František připomenul, že tento den uplynulo 75 let od likvidace ghetta ve Vilniusu, což si vyžádalo tisíce obětí. V ghettu žilo 40 tisíc litevských Židů, z nichž nacistické vraždění přežilo jen několik stovek.

V této souvislosti papež varoval před opětovným vyvoláváním antisemitských nálad, které byly hnacím motorem holokaustu. V modlitbě uvedl, že doufá v soudnost lidí, aby dokázali včas rozeznat zárodky zla, které by mohlo pošpinit srdce celých generací.

Křesťanský život vede vždycky skrze kříž, který - jak se někdy zdá - trvá do nekonečna. Minulé generace prožily výheň okupace, úzkost z deportací, nejistotu ohledně těch, kteří se nevraceli, hanbu udavačství a zrady. Kniha Moudrosti vypráví o spravedlivém, který je pronásledován, snáší výsměch a mučení jenom proto, že je dobrý. Kolik z vás by o sobě nebo o svých příbuzných mohlo vyprávět totéž, co jsme slyšeli v dnešním čtení!“ zdůraznil papež František.

Setkání s klérem

Po mši svaté se papež odebral do biskupské rezidence v Kaunasu, kde poobědval s litevskými  biskupy. Odpoledne se pak v místní gotické katedrále sv. Petra a Pavla setkal s kněžími, zasvěcenými osobami a seminaristy.


Modlitba na popravišti KGB

V neděli v podvečer navštívil papež František bývalé popraviště KGB ve Vilniusu, kde byli mučeni a zabíjeni litevští patrioti a také mnoho kněží. Doprovázel ho arcibiskup Sigitas Tamkevičius, který byl sám v těchto místech vězněný.

Papež se krátce zdržel ve dvou celách a v popravčí místnosti. 'Modlím se, aby všemocný Bůh poskytl klid a mír litevskému národu. Tvůj křik, Pane, je dodnes slyšet z těchto stěn, které připomínají utrpení tolika synů litevského národa,' napsal papež do pamětní knihy.

Na cestě do muzea se František v doprovodu prezidentky Dalii Grybauskaitéové zastavil u památníku obětem nacistické okupace. Pomodlil se a položil k památníku věnec.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News, ČBK)

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou