Programové tipy Radia Proglas na 44. týden 2018

Datum publikace29. 10. 2018, 5.00

V týdnu od 29. října do 4. listopadu začne na vlnách Proglasu projekt 100 let naší republiky – 100 let vašich vzpomínek.

Grafika: Radio Proglas

V aktuálním týdnu zachytíte tyto bohoslužby: v úterý 30. října v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, ve čtvrtek 30. října v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 1. listopadu v 18.00 mši svatou z kostela sv. Augustina v Brně, v neděli 4. listopadu v 9.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný) a v pátek (bolestný) od 22.30 a v sobotu (světla) od 20.30.

V pátek se můžete krátce po 15. hodině připojit k modlitbě Litanií za zemřelé.

100 let naší republiky – 100 let vašich vzpomínek… to je název podzimního vzpomínání s Radiem Proglas, které můžete od 28. října až do 17. listopadu naladit na našich vlnách každý večer po 22. hodině a ve víkendovém čase v 17 hodin.

Z archivu zazní 15 pořadů, které mapují uplynulých sto let očima těch, kdo prožívali okamžiky míru i války, totality i svobody, bolestných chvil i naděje;  těch, kdo nemohli svoji víru žít svobodně. Uslyšíte ale také vzpomínky manželů, kteří společně prožili 60 let života, přesně tak, jak slíbili před Bohem: „v dobrém i zlém“. Přineseme se do míst, které se rozhodli lidé probudit k novému životu. Zavítáme třeba do farnosti Hrádek nad Nisou, navštívíme Prameny, vydáme se po stopách záchrany Zadní Zvonkové a navštívíme dnes už známé místo Neratov. S P. Josefem Suchárem budeme mluvit nejenom o pohnuté historii tohoto místa, ale projedeme i cestu k jeho znovuobnovení.

Proglas odvysílá také několik premiér. 1. listopadu se s P. Michaelem Špilarem zamyslíme nad tím, jak v dnešním světě žít své povolání pro nebe. Budeme mluvit o svatosti v každodenním životě s odkazem na papežskou exhortaci Gaudete et exsultate papeže Františka. O den později do studia usedne ředitel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa. Budeme mluvit o smyslu a důležitosti paměti, znalosti historie i cestě k odpuštění.  9. listopadu přineseme v premiéře ohlédnutí Hany Pardubové v pořadu Moje 20. století. A poslední příběh bude taktéž premiérové povídání politického vězně, polárního botanika, profesora Josefa Svobody.

Komunikace v církvi – Jak se daří vzájemné naslouchání? To je téma Noční linky v pondělí 29. října s ředitelem Radia Proglas, P. Martinem Holíkem. Telefonujte a pište o tom, jak se vám podařilo na něco taktně upozornit faráře. Jak vycházíte se zákristiánem? Psali jste někdy vašemu biskupovi? Jak se to dělá, když dítě už moc vyvádí? Umíte se vyjadřovat na sociálních sítích na téma víry a všeho, co z ní vyplývá? Smí se dát přednost názoru odborníka před názorem představeného? Zapojte se do diskuze od půl jedenácté večer.

Vzpomínáte na emoce, které v nás vyvolávala anexe Krymu, vznik Doněcké republiky a boje na Donbase a v Luhansku? Pro naše politiky to bylo důležité téma. Zasáhly nás sankce vůči Rusku. Denně jsme o tomto konfliktu četli v novinách. Báli jsme se. Dnes už se o východní Ukrajině moc nemluví. Konflikt přesto trvá. Jen jsme ho přestali sledovat. O aktuální situaci rusko-ukrajinského konfliktu přijdou do olomoucké kavárny Õde diskutovat dokumentarista Zdeněk Chaloupka a komentátor Českého rozhlasu Plus Libor Dvořák. Akce se koná v pondělí 5. listopadu v 19 hodin. Přijďte se i vy zeptat na to, co vás zajímá! Záznam zachytíte ve čtvrtek 8. listopadu od 9.30.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, kompletní program, audioarchiv a další informace naleznete na www.proglas.cz.

(Autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas)

Autor článku: František Jemelka