Papež vyzdvihl důležitost pravdy v žurnalistice

Datum publikace30. 10. 2018, 15.30

Papež František ve svém osobním poselství pro italskou zpravodajskou agenturu SIR vyzval novináře, aby vždy hlásali pravdu.

Ilustrační foto

Papež František poslal včera krátké poselství italské zpravodajské agentuře SIR (Servizio Informazione Relgiosa) u příležitosti třicátého výročí od jejího vzniku. Agentura byla založena proto, aby poskytovala více informací veřejnosti o tématech týkajících se náboženských i společenských otázek v italské katolické církvi.

Pokračujte v práci
Ve své řeči papež pracovníkům agentury SIR mimo jiné napsal: 'Třicet let je dlouhá doba, ale není to zdaleka konec. Proto pokračujte v práci se stejnou originalitou jako vaši otcové, kteří přinesli tento jedinečný projekt, informační nástroj, který vzájemně propojuje italská území a jejich diecézi.' Agentura SIR je podle něj nástrojem společensko-kulturního společenství mezi italskými katolíky.

Věrná pravdě a nestrannosti
Papež František ve svém dopise rovněž pochválil myšlenku prvního ředitele agenury SIR Mons. Giusseppeho Cacciamiho, který věřil, že SIR bude ve své novinářské práci vždy věrná pravdě a nestrannosti. Papež zdůraznil, že tato myšlenka Mons. Cacciamiho je zvláště důležitá v dnešní době, kdy jsme svědky nárůstu tzv. „fake news“. Papež vyzval pracovníky SIR, aby i nadále ve své práci usilovali o hledání pravdy, protože to je nejlepší protilék a nejúčinnější způsob boje proti nepravdě.

Hlas pro ty, kteří žádný hlas nemají
V závěru poselství Svatý otec novináře požádal, aby byli hlasem těch, kteří žádný hlas nemají. Papež slíbil, že bude novináře při této práci provázet, vždy jim bude ochoten naslouchat a budovat mosty v komunitách, ve kterých pracují.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Monika Klimentová