Katolický týdeník: Drony skenují dřevěné kostely

Datum publikace14. 11. 2018, 14.45

Kolem dřevěných kostelů v ostravsko-opavské diecézi je živo, létají tu drony a snímá je skener.

Foto: Archiv KT

Po vypálení kostela Božího Těla v Gutech se ostravsko-opavské biskupství rozhodlo vytvořit detailní prostorové modely všech dřevěných kostelů. Postupně odborníci zdigitalizují 15 staveb, nyní je hotová první z nich.

Nejnovější technika pomůže zachovat památky v co nejlepším stavu. Také případné obnovení kostelů by bylo mnohem jednodušší. Dnes musí při dohledávání původních rozměrů vyhořelého kostela v Gutech architekt Antonín Závada zkoumat ohořelé zbytky a listovat v nepřesné dokumentaci z 50. let. Modely by měly pomoci i hasičům při likvidaci případného požáru.

Při tvorbě modelů se používá prostorový skener a létající drony. Technologie umožňuje zaznamenat obrovské množství informací – zaměří půl milionu bodů za sekundu. Náklady na model jednoho kostela vycházejí na 40 tisíc korun.

(pas, tok)

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Jak přiblížit Evropu lidem?

Do voleb do Evropského parlamentu, které ovlivní další fungování Evropské unie, zbývá půl roku. Evropská strana lidová, která sdružuje převážně křesťanské demokraty a strany jim blízké, si nyní vybrala lídra voleb. Je to katolík z Bavorska Manfred Weber.

Kostelníci: Modlitba s koštětem v ruce

Starají se o kostel, uklízejí, smýčí, odemykají i zamykají a připravují vše potřebné na mši svatou. Kněží tyto své pomocníky potřebují všude: od nejmenší farnosti až po katedrální chrám. Za co jim vděčíme a jak se jim žije?

Vyprávějme našim dětem příběhy

Novinář Mikuláš Kroupa hovoří o tom, proč založil organizaci Post Bellum, která zaznamenává vzpomínky pamětníků významných historických událostí. Dnes se jedná o největší evropskou sbírku příběhů zpřístupněnou veřejnosti.

Doma: Youcat

V druhé půlce listopadu se na pultech knihkupectví a e-shopů objeví knížka nazvaná Youcat pro děti.

(Autor anonce: Jiří Macháně, KT)

Autor článku: František Jemelka