17. listopad 2018: Za dar svobody se modleme společně

15. 11. 2018 Rubrika: Domácí
(AKTUALIZOVÁNO 16. 11.) Na tuto sobotu připadá Den boje za svobodu a demokracii. Bude 17. listopadu. V téměř každé diecézi bude při různých příležitostech možné děkovat za dar svobody. Využijme toho.

Foto: Člověk a víra

Královéhradecká diecéze

Kutná Hora

Městská oslava 17. listopadu; součástí i hudební program v chrámu sv. Barbory od 18.00. Na programu jsou i tematická vystoupení studentů Církevního gymnázia v Kutné Hoře.

Králíky

V neděli 18. listopadu 2018 proběhne na poutním místě Hoře Matky Boží u Králík mše svatá na poděkování za dar svobody. Začátek v 15.00. Mši svatou s kytarovým doprovodem bude celebrovat biskup Josef Kajnek. Tato mše je rovněž připomínkou 50 let rytmických mší v naší republice.  

Pražská arcidiecéze

Praha

17. listopadu od 10 hodin se v kostele sv. Ludmily uskuteční mše svatá na poděkování Bohu a sv. Anežce České za 29 let svobody. Hlavním celebrantem bude pražský pomocný biskup Zdenek Wasserbauer. Po skončení mše se můžete připojit k průvodu k památníku 17. listopadu na Národní třídě.

Již 16. listopadu pak proběhne ekumenická bohoslužba za oběti totalitních režimů v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Začátek ve 20.00.

Plzeňská deicéze

Kralovice

17. listopadu od 17.00 proběhne u kašny v Kralovicích ekumenická modlitba za svobodu pod názvem Svíce pro svobodu. Zvou zdejší římskokatolická farnost a sbor ČCE.

Cheb

17. listopadu zde od 10.00 proběhne akce Svoboda NENÍ samozřejmost. Program bude zahájen mší svatou z poutní slavnosti druhé patronky našeho farního kostela sv. Mikuláše a Alžběty Uherské jako poděkování za dar svobody.

Rokycany

18. listopadu proběhne v Rokycanech mše za padlé vojáky a válečné veterány.

Českobudějovická diecéze

České Budějovice

V neděli 18. listopadu od 18.30 se v kostele Obětování Panny Marie uskuteční Mše při svíčkách 2018.

Brněnská diecéze

16. listopadu proběhne od 17.30 hod v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově děkovná bohoslužba za svobodu. Celebrantem bude dómský farář P. Tomáš Koumal.

Mediální pozvánka závěrem

V pátek 16. listopadu se na TV Noe můžete podívat na živé vysílání pořadu Kulatý stůl. Od 20.00 se bude věnovat právě Demokracii dnes. Jak se sžíváme téměř třicet let s demokracií? Co všechno donesla do českých srdcí a myslí? Vnímáme ve svobodě demokracii jako positivní hodnotu anebo nás již omrzela a voláme po autoritářství?

Hosty ve studiu budou matematička a bojovnice za demokracii z Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných Kamila Bendová, novinář a ředitel Post Bellum, vedoucí projektu Paměť národa Mikuláš Kroupa a historik a publicista Luděk Navara.

Radio Proglas si svůj speciální program připravilo přímo na den státního svátku. V 9.00 mimořádně zazní repríza pořadu Živě z Prahy na téma Svoboda. Hostem bude Daniel Kroupa filosof, signatář Charty 77, vysokoškolský pedagog a bývalý politik. 17. hodina přinese mimořádný pořad s názvem Lví silou, vzletem sokolím. V době, kdy si připomínáme 100 let od vzniku Československa, nabídne Proglas rozhovor s místopředsedou Sokola Michalem Doleželem nejen o legiích, okolnostech vzniku Sokola za Rakouska-Uherska, ale také o hrdinech z řad Sokolů za druhé světové války nebo v době komunismu. K mikrofonu usedli také pamětníci prvorepublikového či poválečného „sokolování“.

(Zdroj: weby diecézí, anonce TV Noe a Radia Proglas)

Autor článku: František Jemelka