17. listopad 2018: Za dar svobody se modleme společně

(AKTUALIZOVÁNO 16. 11.) Na tuto sobotu připadá Den boje za svobodu a demokracii. Bude 17. listopadu. V téměř každé diecézi bude při různých příležitostech možné děkovat za dar svobody. Využijme toho.
Publikováno: 15. 11. 2018 16:56

Foto: Člověk a víra

Královéhradecká diecéze

Kutná Hora

Městská oslava 17. listopadu; součástí i hudební program v chrámu sv. Barbory od 18.00. Na programu jsou i tematická vystoupení studentů Církevního gymnázia v Kutné Hoře.

Králíky

V neděli 18. listopadu 2018 proběhne na poutním místě Hoře Matky Boží u Králík mše svatá na poděkování za dar svobody. Začátek v 15.00. Mši svatou s kytarovým doprovodem bude celebrovat biskup Josef Kajnek. Tato mše je rovněž připomínkou 50 let rytmických mší v naší republice.  

Pražská arcidiecéze

Praha

17. listopadu od 10 hodin se v kostele sv. Ludmily uskuteční mše svatá na poděkování Bohu a sv. Anežce České za 29 let svobody. Hlavním celebrantem bude pražský pomocný biskup Zdenek Wasserbauer. Po skončení mše se můžete připojit k průvodu k památníku 17. listopadu na Národní třídě.

Již 16. listopadu pak proběhne ekumenická bohoslužba za oběti totalitních režimů v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Začátek ve 20.00.

Plzeňská deicéze

Kralovice

17. listopadu od 17.00 proběhne u kašny v Kralovicích ekumenická modlitba za svobodu pod názvem Svíce pro svobodu. Zvou zdejší římskokatolická farnost a sbor ČCE.

Cheb

17. listopadu zde od 10.00 proběhne akce Svoboda NENÍ samozřejmost. Program bude zahájen mší svatou z poutní slavnosti druhé patronky našeho farního kostela sv. Mikuláše a Alžběty Uherské jako poděkování za dar svobody.

Rokycany

18. listopadu proběhne v Rokycanech mše za padlé vojáky a válečné veterány.

Českobudějovická diecéze

České Budějovice

V neděli 18. listopadu od 18.30 se v kostele Obětování Panny Marie uskuteční Mše při svíčkách 2018.

Brněnská diecéze

16. listopadu proběhne od 17.30 hod v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově děkovná bohoslužba za svobodu. Celebrantem bude dómský farář P. Tomáš Koumal.

Mediální pozvánka závěrem

V pátek 16. listopadu se na TV Noe můžete podívat na živé vysílání pořadu Kulatý stůl. Od 20.00 se bude věnovat právě Demokracii dnes. Jak se sžíváme téměř třicet let s demokracií? Co všechno donesla do českých srdcí a myslí? Vnímáme ve svobodě demokracii jako positivní hodnotu anebo nás již omrzela a voláme po autoritářství?

Hosty ve studiu budou matematička a bojovnice za demokracii z Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných Kamila Bendová, novinář a ředitel Post Bellum, vedoucí projektu Paměť národa Mikuláš Kroupa a historik a publicista Luděk Navara.

Radio Proglas si svůj speciální program připravilo přímo na den státního svátku. V 9.00 mimořádně zazní repríza pořadu Živě z Prahy na téma Svoboda. Hostem bude Daniel Kroupa filosof, signatář Charty 77, vysokoškolský pedagog a bývalý politik. 17. hodina přinese mimořádný pořad s názvem Lví silou, vzletem sokolím. V době, kdy si připomínáme 100 let od vzniku Československa, nabídne Proglas rozhovor s místopředsedou Sokola Michalem Doleželem nejen o legiích, okolnostech vzniku Sokola za Rakouska-Uherska, ale také o hrdinech z řad Sokolů za druhé světové války nebo v době komunismu. K mikrofonu usedli také pamětníci prvorepublikového či poválečného „sokolování“.

(Zdroj: weby diecézí, anonce TV Noe a Radia Proglas)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Změny ve vedení vatikánských médií

Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
18.07.2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019