A pak že prý nejsou. Svatovítská katedrála a svatohorská bazilika s novými varhanami

Čtvrteční den byl bohatý na události spjaté s novými varhanami pro dva významné tuzemské chrámy. Byla odtajněna vizuální podoba nových varhan chystaných pro svatovítskou katedrálu na Pražském hradě a svůj hotový královský nástroj dnes představila svatohorská bazilika nad Příbramí.
Publikováno: 15. 11. 2018 18:00

Foto: www.svata-hora.cz

Co budou mít společného svatovítské varhany a interiéry některých škodovek? Rukopis designéra Petera Olaha, který se díky jednomu z hlavních partnerů stavby varhan, Škodě Auto, podílí na vzniku tohoto unikátního nástroje pro pražskou katedrálu.

Při přípravě vizuálu nástroje se inspiroval tvarem Panské skály ze sklářského kraje mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem. Tomuto čedičovému monumentu se říká kamenné varhany, a tak bylo výsledné propojení skla a motivu varhan na světě. Když skála v zimě zamrzne, mezi pomyslnými píšťalami se vytvoří krystalické tvary. "To nás oslovilo, řekli jsme si, že nechceme do katedrály přinést samostatný designový artefakt, ale chceme pro katedrálu vytvořit z křišťálu šperk," řekl dnes Olah novinářům. Píšťaly se tak pro návrháře staly stěžejním vizuálním prvkem rodícího se nástroje. Skleněná část varhan bude vznikat v české sklárně.

Podle vizualizace nástroje, kterou Olah představil, jsou varhany na kruchtě v chrámu umístěny tak, aby z pohledu zdola nezakrývaly barevnou monumentální vitrážovou rozetu nad vstupem do katedrály. Tuto podmínku si při spolupráci kladli památkáři.

Dílna varhanáře Gerharda Grenzinga zatím hlásí tři pětiny vyrobených píšťal nových svatovítských varhan. Sbírka na nový varhanní nástroj, která odstartovala vloni, již vynesla více než 65 milionů korun. Podrobnosti o možnosti podpory i o podobě nástroje hledejte na webových stránkách Nadačního fondu Svatovítské varhany.

Varhany pro katedrálu se stále rodí, naopak deset let trvající cesta k novým varhanám pro baziliku na Svaté Hoře u Příbrami je u konce. Nástroj, který vznikl v dílně varhanáře Vladimíra Šlajcha z Borovan na Českobudějovicku, je sestaven a připraven k uvedení do provozu. V neděli 25. listopadu ho při slavnostních nešporách od 17.00 požehná kardinál Dominik Duka.

Náklady na výrobu tzv. velkých varhan se pohybovaly ve výši cca 15 milionů korun a pokryly je hlavně příspěvky dárců. Regenschori Pavel Šmolík dnes novinářům popsal, že stavba nástroje pro jedno z nejvýznamnějších mariánských poutních míst u nás měla svá specifika. "Například máme části nástroje umístěné na půdách, kam je poměrně dlouhá cesta traktury táhel. Neméně důležitá je plocha kůru - ten nástroj je na kůr strašně velký," podotkl.

Při instalaci muselo být postaveno pomocné lešení, které umožňovalo kolem rozestaveného zařízení vůbec chodit. Nejtěžšími součástmi varhan, jež bylo třeba vyzvednout zhruba do desetimetrové výšky, byly vzdušnice, tedy skříně, v nichž se rozděluje vzduch k jednotlivým píšťalám. Dále bylo potřeba dostat na místo měchy, ventilátory, součásti varhanních skříní a píšťaly.

Předchozí nástroj z roku 1948 se ocitl na pokraji technické životnosti, proto byla nutná náhrada za právě představovaného nástupce. Další informace naleznete na webu farnosti.

(S využitím ČTK a webů nadačního fondu či svatohorské baziliky)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019