Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

A pak že prý nejsou. Svatovítská katedrála a svatohorská bazilika s novými varhanami

Datum publikace15. 11. 2018, 17.00
TiskTisk

Čtvrteční den byl bohatý na události spjaté s novými varhanami pro dva významné tuzemské chrámy. Byla odtajněna vizuální podoba nových varhan chystaných pro svatovítskou katedrálu na Pražském hradě a svůj hotový královský nástroj dnes představila svatohorská bazilika nad Příbramí.

Foto: www.svata-hora.cz

Co budou mít společného svatovítské varhany a interiéry některých škodovek? Rukopis designéra Petera Olaha, který se díky jednomu z hlavních partnerů stavby varhan, Škodě Auto, podílí na vzniku tohoto unikátního nástroje pro pražskou katedrálu.

Při přípravě vizuálu nástroje se inspiroval tvarem Panské skály ze sklářského kraje mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem. Tomuto čedičovému monumentu se říká kamenné varhany, a tak bylo výsledné propojení skla a motivu varhan na světě. Když skála v zimě zamrzne, mezi pomyslnými píšťalami se vytvoří krystalické tvary. 'To nás oslovilo, řekli jsme si, že nechceme do katedrály přinést samostatný designový artefakt, ale chceme pro katedrálu vytvořit z křišťálu šperk,' řekl dnes Olah novinářům. Píšťaly se tak pro návrháře staly stěžejním vizuálním prvkem rodícího se nástroje. Skleněná část varhan bude vznikat v české sklárně.

Podle vizualizace nástroje, kterou Olah představil, jsou varhany na kruchtě v chrámu umístěny tak, aby z pohledu zdola nezakrývaly barevnou monumentální vitrážovou rozetu nad vstupem do katedrály. Tuto podmínku si při spolupráci kladli památkáři.

Dílna varhanáře Gerharda Grenzinga zatím hlásí tři pětiny vyrobených píšťal nových svatovítských varhan. Sbírka na nový varhanní nástroj, která odstartovala vloni, již vynesla více než 65 milionů korun. Podrobnosti o možnosti podpory i o podobě nástroje hledejte na webových stránkách Nadačního fondu Svatovítské varhany.

Varhany pro katedrálu se stále rodí, naopak deset let trvající cesta k novým varhanám pro baziliku na Svaté Hoře u Příbrami je u konce. Nástroj, který vznikl v dílně varhanáře Vladimíra Šlajcha z Borovan na Českobudějovicku, je sestaven a připraven k uvedení do provozu. V neděli 25. listopadu ho při slavnostních nešporách od 17.00 požehná kardinál Dominik Duka.

Náklady na výrobu tzv. velkých varhan se pohybovaly ve výši cca 15 milionů korun a pokryly je hlavně příspěvky dárců. Regenschori Pavel Šmolík dnes novinářům popsal, že stavba nástroje pro jedno z nejvýznamnějších mariánských poutních míst u nás měla svá specifika. 'Například máme části nástroje umístěné na půdách, kam je poměrně dlouhá cesta traktury táhel. Neméně důležitá je plocha kůru - ten nástroj je na kůr strašně velký,' podotkl.

Při instalaci muselo být postaveno pomocné lešení, které umožňovalo kolem rozestaveného zařízení vůbec chodit. Nejtěžšími součástmi varhan, jež bylo třeba vyzvednout zhruba do desetimetrové výšky, byly vzdušnice, tedy skříně, v nichž se rozděluje vzduch k jednotlivým píšťalám. Dále bylo potřeba dostat na místo měchy, ventilátory, součásti varhanních skříní a píšťaly.

Předchozí nástroj z roku 1948 se ocitl na pokraji technické životnosti, proto byla nutná náhrada za právě představovaného nástupce. Další informace naleznete na webu farnosti.

(S využitím ČTK a webů nadačního fondu či svatohorské baziliky)

Autor článku: František Jemelka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou