Papež František se dnes setkal s izraelským prezidentem

15. 11. 2018 Rubrika: Papež František
Papež František dnes přijal na audienci izraelského prezidenta Reuvena Rivlina. Ten se pak následně setkal s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem a sekretářem pro mezinárodní vztahy Paulem Richardem Gallagherem. Setkání se uskutečnilo při příležitosti 25. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a Izraelem.

Foto: Mazur / catholicnews.org.uk / CC BY-NC-SA 2.0

Během setkání byly připomenuty pozitivní vztahy mezi Vatikánem a Izraelem. Dále pak papež František vyjádřil naději, že s ohledem na tamější katolické komunity budou uzavřeny efektivní dohody, které budou respektovat společné zájmy obou stran.

Během rozhovoru se papež František a prezident Rivlin shodli, že je důležité budovat větší vzájemnou důvěru vzhledem k tomu, že bylo obnoveno vyjednávání mezi Izraelci a Palestinci. Podle nich je nutné dosáhnout dohody, která bude respektovat legitimní zájmy obou národů a vyřeší náboženskou a politickou otázku Jeruzaléma s ohledem na Židy, křesťany a muslimy. Stejně tak je důležité, aby byla zachována identita města a jeho povolání jako Město míru.

V závěru rozhovoru se oba zaměřili na politickou a společenskou situaci v regionu, která je poznamenána různými konflikty a následnými humanitárními krizemi. V této souvislosti zdůraznili důležitost dialogu mezi různými náboženskými skupinami za účelem zajištění mírového soužití a stability.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva