Katolický týdeník: Svatovítské varhany se budou podobat šperku

Datum publikace22. 11. 2018, 10.00

Jako křišťálový náhrdelník rozprostřený pod rozetou svatovítské katedrály budou vypadat nové varhany, které pro hlavní chrám v zemi vznikají v dílně barcelonského varhanáře Gerharda Grenzinga. Tvůrcem podoby varhan je designér Peter Olah.

Foto: archiv KT

Navrhuje interiéry automobilů Škoda i trofeje pro cyklistický závod Tour de France. Nyní vytvořil slovenský designér Peter Olah i podobu varhan pro svatovítskou katedrálu. Na tiskové konferenci minulý týden přiblížil svůj přístup k dílu. „Když designér dostane úkol, chce vytvořit solitérní dílo, které na sebe strhne pozornost. Katedrála je ale tak dokonalá, že jsme k úkolu přistoupili přesně opačně: vytvořit dílo, které nebude působit rušivě a zcela se podřídí prostoru,“ říká Peter Olah, designér Škody Auto, která se stala generálním partnerem stavby varhan. Inspiraci našel v severních Čechách, v kraji proslaveném výrobou českého křišťálu. „Nachází se tu Panská skála, které se pro její tvar říká Varhany. Když v zimě skála zmrzne, led na ní vytvoří ozdoby podobné křišťálu. A právě tento pocit chceme přenést do katedrály. Rozhodli jsme se proto varhany pojmout jako skleněný šperk, který bude obepínat rozetu katedrály,“ vysvětluje. V kombinaci píšťal se skleněnými prvky je podle něho i originalita díla. „Nevím o tom, že by někde ve světě takovéto řešení zvolili,“ dodává designér, pro něhož bylo největší výzvou navrhnout nástroj tak, aby nezakrýval rozetu.

(…)

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Církev vysadila miliony stromů

Katolická církev představuje v tomto týdnu své hospodaření za minulý rok. Zástupci ČBK přiblíží zejména to, jak se daří církevním lesům.

Téma: Hledání Boží vůle

Má s námi Bůh nějaký plán? A pokud ano, jak to poznám? Jak poznám, kde mě Bůh chce mít? A co když se v životě rozhodnu jinak, než kam mě Bůh volal?

Zázraky se dějí. V Neratově

Zázrak v Neratově je název knižní novinky, kterou právě vydává Karmelitánské nakladatelství. Tomáš Kutil, redaktor KT, v ní představuje silný příběh a výjimečnou osobnost Mons. Josefa Suchára.

Doma: Cesta do stáří

Co to je a kdy vlastně nastává? Jak moc důležité je, jak se člověk cítí a jakou roli hraje zdravotní stav? Stáří totiž není nemoc ani zdravotní problém.

(Autor anonce: Jiří Macháně, KT)

Autor článku: František Jemelka