Vatikán vyzval k omezování násilí a lidského utrpení ve válečných konfliktech

Arcibiskup Ivan Jurkovič, stálý pozorovatel Svatého stolce v OSN, vystoupil na konferenci smluvních stran Úmluvy o některých konvenčních zbraních (CCW) v Ženevě. Tyto zbraně podle něj způsobují rozsáhlá zranění a zároveň často zasahují i civilním obyvatelstvo.
Publikováno: 30. 11. 2018 8:00

Foto: Christiaan Triebert / CC BY-NC 2.0

Svatý stolec znovu vyzývá mezinárodní společenství, aby pokračovalo ve snižování lidského utrpení a zmírňování negativních důsledků konfliktů. Každý krok v tomto směru přispívá ke zvýšení povědomí, že krutost konfliktů musí být odstraněna, abychom mohli řešit spory prostřednictvím dialogu a vyjednávání, a také tím, že zajistíme respektování mezinárodního práva,“ řekl arcibiskup Ivan Jurkovič.

Vatikán vyjádřil uspokojení nad pokrokem v procesu kontroly zbrojení, ale současně vyjádřil vážné obavy ohledně používání výbušných a zápalných zbraní a smrtících autonomních zbraňových systémů (LAWS) nebo robotických zbraní.

Poukázal na zničující účinky výbušných zbraní v osídlených oblastech, kde mohou způsobit smrt nebo trvalé poškození. Tyto zbraně navíc často zůstávají dlouhodobě aktivní a mohou zabíjet civilisty dlouho po skončení konfliktu.

Používání stále silnějších konvenčních zbraní v městském prostředí způsobuje miliony uprchlíků a lidí vyhnaných z domova. Použití těchto "zbraní hromadného přesídlení" může zničit celá města, školy, nemocnice, infrastrukturu a služby nezbytné pro obyvatelstvo, uvedl.

Zdůraznil, že „nesnesitelně bolestivé popáleniny, které vedou k dlouhodobým fyzickým a psychickým zraněním nebo smrti“, jsou právě způsobené zápalnými zbraněmi.  Arcibiskup Jurkovič proto vyzval k posílení Protokolu II s cílem snížit lidské utrpení a zvýšit ochranu poskytovanou civilistům a bojovníkům.

Dále vyjádřil uspokojení nad intenzivnější komunikací a sbližováním mezi různými stranami úmluvy, zejména s ohledem na etické a právní úvahy týkající se používání LAWS nebo robotických zbraní. Uvedl však, že je velmi smutné, že důvodem válečných zločinů a porušování lidských práv jsou vojenské a politické požadavky.

(Zdroj: Vatican News)

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

30. ročník Katolické charismatické konference

„Zůstaňte v mé lásce“ (J 15,9) byl mottem již 30. ročníku Katolické charismatické konference, která se konala ve dnech 10.-14. července na brněnském Výstavišti. Hlavním hostem letošního jubilejního ročníku byl slovenský řeholní kněz a misionář P. Michal Zamkovský CSsR a zahraničním hostem Miriam Swaffieldová, která pomáhá studentům v jejich cestě s Bohem a učí je evangelizovat. Program konference tvoří přednášky, adorace, možnost svátosti smíření, neformální setkání, společná a přímluvná modlitba a bohoslužby. Konference se účastní také více než tisícovka dětí, pro které připravují mladí dobrovolníci, tzv. „pomeranči“, paralelní dětskou konferenci.
15.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 29. týden 2019

V týdnu od 15. července se můžete těšit na Kafemlýnek věnovaný fenoménu Pomalé módy nebo Barvínek o geocachingu.
12.07.2019

Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční už po čtvrté

Pod záštitou České biskupské konference, ministerstva kultury a dalších institucí pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve dnech 11. až 18. srpna 2019 v pořadí již čtvrtý ročník duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, jehož hlavním cílem je zprostředkovat člověku 21. století dědictví barokní doby, a to skrze nejrůznější duchovní i kulturní akce. Jedná se o jeden z největších kulturních projektů v České republice přímo pořádaných farností, který každoročně přitáhne stovky návštěvníků.
12.07.2019

Katolický týdeník: Víra na stříbrném plátně

Filmy mohou, stejně jako další média a sdělovací prostředky, duchovně promlouvat ke svému publiku. Jejich vliv navíc stále roste, a nabízí tak příležitost k oslovení velkého množství lidí.
12.07.2019

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner chce povzbudit věřící na národní pouti v ukrajinské Zarvanici

S povzbuzením a také s pozdravy z České republiky vystoupí v sobotu 13. července 2019 olomoucký arcibiskup Jan Graubner na národní pouti v ukrajinské Zarvanici, kam jej pozvali ukrajinští biskupové. Pouť je letos věnovaná 30. výročí vystoupení ukrajinské řeckokatolické církve z ilegality a také modlitbě za mír na Ukrajině. Arcibiskup dále navštíví místa, kde už dlouhá léta pomáhají pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Jejich společná cesta potrvá od 11. do 17. července.
11.07.2019