Vatikán vyzval k omezování násilí a lidského utrpení ve válečných konfliktech

30. 11. 2018 Rubrika: Zahraniční
Arcibiskup Ivan Jurkovič, stálý pozorovatel Svatého stolce v OSN, vystoupil na konferenci smluvních stran Úmluvy o některých konvenčních zbraních (CCW) v Ženevě. Tyto zbraně podle něj způsobují rozsáhlá zranění a zároveň často zasahují i civilním obyvatelstvo.

Foto: Christiaan Triebert / CC BY-NC 2.0

Svatý stolec znovu vyzývá mezinárodní společenství, aby pokračovalo ve snižování lidského utrpení a zmírňování negativních důsledků konfliktů. Každý krok v tomto směru přispívá ke zvýšení povědomí, že krutost konfliktů musí být odstraněna, abychom mohli řešit spory prostřednictvím dialogu a vyjednávání, a také tím, že zajistíme respektování mezinárodního práva,“ řekl arcibiskup Ivan Jurkovič.

Vatikán vyjádřil uspokojení nad pokrokem v procesu kontroly zbrojení, ale současně vyjádřil vážné obavy ohledně používání výbušných a zápalných zbraní a smrtících autonomních zbraňových systémů (LAWS) nebo robotických zbraní.

Poukázal na zničující účinky výbušných zbraní v osídlených oblastech, kde mohou způsobit smrt nebo trvalé poškození. Tyto zbraně navíc často zůstávají dlouhodobě aktivní a mohou zabíjet civilisty dlouho po skončení konfliktu.

Používání stále silnějších konvenčních zbraní v městském prostředí způsobuje miliony uprchlíků a lidí vyhnaných z domova. Použití těchto "zbraní hromadného přesídlení" může zničit celá města, školy, nemocnice, infrastrukturu a služby nezbytné pro obyvatelstvo, uvedl.

Zdůraznil, že „nesnesitelně bolestivé popáleniny, které vedou k dlouhodobým fyzickým a psychickým zraněním nebo smrti“, jsou právě způsobené zápalnými zbraněmi.  Arcibiskup Jurkovič proto vyzval k posílení Protokolu II s cílem snížit lidské utrpení a zvýšit ochranu poskytovanou civilistům a bojovníkům.

Dále vyjádřil uspokojení nad intenzivnější komunikací a sbližováním mezi různými stranami úmluvy, zejména s ohledem na etické a právní úvahy týkající se používání LAWS nebo robotických zbraní. Uvedl však, že je velmi smutné, že důvodem válečných zločinů a porušování lidských práv jsou vojenské a politické požadavky.

(Zdroj: Vatican News)

 

Autor článku: Tomáš Tetiva