ČBK vítá navýšení rodičovského příspěvku

Datum publikace5. 12. 2018, 11.00

Česká biskupská konference vítá změnu návrhu novely zákona o státní sociální podpoře, díky které se od ledna 2020 má rodičovský příspěvek navýšit na 300 tisíc korun.

Ilustrační foto

Čeští a moravští biskupové přivítali výsledek mezirezortního připomínkového řízení, ve kterém došlo ke změně návrhu novely zákona o státní sociální podpoře. Počítá se s tím, že rodičovský příspěvek bude zvýšen s platností od 1. ledna 2020 o 80 tisíc Kč jednorázově, tedy až na částku 300 tisíc Kč (ze stávající částky 220 tisíc Kč). Na tento příspěvek dosáhnou rodiče, kteří pečují o nejmladší dítě v rodině do 4 let věku, a to i v případě, že rodičovský příspěvek již vyčerpali. Nárůst rodičovského příspěvku při narození dvojčat a vícerčat by mělo ještě Ministerstvo práce a sociálních věcí projednat, ale dá se předpokládat, že se opět bude jednat o jeden a půl násobek základního rodičovského příspěvku, tedy 450 tisíc korun.

Podle představitelů římskokatolické církve se jedná o správný krok ze strany vlády na podporu rodin.  Rodina je základní pilíř společnosti, a je tedy dobře, že se stát snaží rodinám vytvářet lepší podmínky a zázemí. Ne vždy je totiž finanční situace v rodinách taková, aby si jeden z rodičů mohl dovolit zůstat na rodičovské dovolené a věnovat se dítěti ve věku, kdy péči nejvíce potřebuje. Biskupové zároveň doufají, že tímto krokem bude otevřena debata o dlouhodobé strategii podpory rodin, která nabídne i jiné motivační nástroje, než jednorázové navýšení dávek státní sociální podpory.

Autor článku: Monika Klimentová