ČBK vítá navýšení rodičovského příspěvku

Česká biskupská konference vítá změnu návrhu novely zákona o státní sociální podpoře, díky které se od ledna 2020 má rodičovský příspěvek navýšit na 300 tisíc korun.
Publikováno: 5. 12. 2018 12:00

Ilustrační foto

Čeští a moravští biskupové přivítali výsledek mezirezortního připomínkového řízení, ve kterém došlo ke změně návrhu novely zákona o státní sociální podpoře. Počítá se s tím, že rodičovský příspěvek bude zvýšen s platností od 1. ledna 2020 o 80 tisíc Kč jednorázově, tedy až na částku 300 tisíc Kč (ze stávající částky 220 tisíc Kč). Na tento příspěvek dosáhnou rodiče, kteří pečují o nejmladší dítě v rodině do 4 let věku, a to i v případě, že rodičovský příspěvek již vyčerpali. Nárůst rodičovského příspěvku při narození dvojčat a vícerčat by mělo ještě Ministerstvo práce a sociálních věcí projednat, ale dá se předpokládat, že se opět bude jednat o jeden a půl násobek základního rodičovského příspěvku, tedy 450 tisíc korun.

Podle představitelů římskokatolické církve se jedná o správný krok ze strany vlády na podporu rodin.  Rodina je základní pilíř společnosti, a je tedy dobře, že se stát snaží rodinám vytvářet lepší podmínky a zázemí. Ne vždy je totiž finanční situace v rodinách taková, aby si jeden z rodičů mohl dovolit zůstat na rodičovské dovolené a věnovat se dítěti ve věku, kdy péči nejvíce potřebuje. Biskupové zároveň doufají, že tímto krokem bude otevřena debata o dlouhodobé strategii podpory rodin, která nabídne i jiné motivační nástroje, než jednorázové navýšení dávek státní sociální podpory.

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019